تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت دوربین مداربسته

766 بازدید بدون دیدگاه
0
(0)
خواندن این مطلب

کاربرد هوش مصنوعی در دوربین مداربسته: قرن 21 با انقلابات فناوری اطلاعات همراه شده است و فناوری اطلاعات نیز هر روز در جهت توسعه هوش مصنوعی و کاربرد آن در صنایع مختلف تلاش می کند. در چند سال اخیر شاهد گسترش اعجاب انگیز هوش مصنوعی در تولیدات شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات نظارت تصویری و دوربین های مداربسته در جهان هستیم. برای مثال شرکت هایک ویژن بیش از صد راهکار نظارتی مبتنی بر توسعه هوش مصنوعی را تنها در یک سال اخیر توسعه داده است و این جریان در سال های آینده سرعت بیشتری نیز خواهد یافت. در یک کلام می توان چنین گفت که هوش مصنوعی یا artificial intelligence در حال ایجاد تغییراتی شگرف در دنیای سیستم های امنیتی و نظارتی و نحوه تعامل کاربران با این سیستم هاست. سوالی که می خواهم در این مقاله به آن بپردازم این است که، هوش مصنوعی چه خدماتی را می تواند به صنعت دوربین های مداربسته ارائه کند؟

نیاز به هوش مصنوعی Ai

با گسترش روز افزون استفاده از تجهیزات امنتیتی و دوربین مدار بسته در سطح شهرها موضوع عدم توانایی نیروی انسانی برای آنالیز حجم عظیم دیتاهای تولید شده به یک معضل اساسی برای سیستم های نظارتی تبدیل شده بود. این موضوع در یک دهه گذشته به پیشرفت هوش مصنوعی برای ورود به صنعت حفاظت و نظارت تصویری منجر شد و امروز شاهد این هستیم که بیشتر سیستم های نظارتی در اماکن مهم شهری و نظامی بجای استفاده گسترده از نیروی انسانی از سیستم های مجهز به هوش مصنوعی استفاده می کنند.

به طور کلی هوش مصنوعی اشتباهات انسانی را کاهش می دهد و به نیروهای امنیتی و نظارتی کمک می کنند که تصویر بهتری از محیط مورد نظرشان داشته باشند. از جمله قابلیت های مهم سیستم های مجهز به هوش مصنوعی در دوربین های مداربسته می توان به فناوریهایی مانند دوربین های حرارتی،دوربین های شمارش افراد، دوربین های پلاک خوان ، دوربین های تشخیص اشیا و … اشاره کرد. در ادامه به مهمترین قابلیت هایی که هوش مصنوعی به سیستم نظارتی تصویری ارائه می دهد اشاره هایی می کنیم.

جستجوی سریع تر

تصور کنید هیچ موتور جستجویی در اینترنت وجود نداشت. آنوقت مجبور بودید وارد یک صفحه اینترنتی شده و تمام محتویات آن را خط به خط بخوانید تا شاید بتوانید مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید. کاری که سیستم های جستجوی امنیتی انجام می دهند شبیه همان کاری است که موتورهای جستجو می کنند. اپراتورهای امنیتی باید ساعت ها ویدیوهای ضبط شده را بررسی کنند تا بتوانند حادثه خاصی را که به دنبال بررسی بیشتر آن هستند پیدا کنند. این همان جایی است که هوش مصنوعی وارد عمل می شود.

از طریق هوش مصنوعی، شرکت هایی مثل هایک ویژن ( hikvision( در حال توسعه فناوری هایی هستند که جستجوی ویدئو را به سادگی جستجو در اینترنت تبدیل می کند. ابزارهایی که به عنوان موتور جستجوی ویدئوی پیچیده مبتنی بر هوش مصنوعی، به اپراتورها کمک می کند تا بتوانند خیلی سریع، شخص یا وسیله نقلیه مورد نظر را در تمام دوربین های مداربسته یک سایت جست و جو کنند.

تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت دوربین مداربستهبیشتر بخوانید:  دوربین مدار بسته   نصب دوربین مدار بسته 

نکاتی برای خرید و نصب دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته تحت نام و برندهای مختلفی در دنیا تولید می شوند و کاملا مشخص است که کیفیت ها و قیمت های متفاوتی از دوربین مدار بسته در بازار ایران نیز موجود است. در حال حاضر بهترین برند موجود در بازار ایران که هم از نظر کیفیت سطح بالایی داشته باشد و هم از نظر قیمت مقرون به صرفه باشد، برند هایک ویژن است. شما می توانید دوربین مدار بسته هایک ویژن را در انواع مختلف و با قابلیت های منحصر به فرد را از نمایندگی هایک ویژن در ایران خریداری کنید. برای مشاهده لیست قیمت دوربین مداربسته هایک ویژن کلیک کنید.

چگونه هوش مصنوعی به ما کمک می کند؟

فرض کنید که می خواهید دوربین های مداربسته یک مجتمع را برای پیدا کردن یک شخص مشکوک یا فردی گم شده جست و جو کنید و بفهمید که این شخص در چه زمانی کجا بوده است. با استفاده از هوش مصنوعی می توانید این جست و جو را ساده کنید و بر اساس خصوصیاتی مانند جنسیت یا رنگ لباس شخص به راحتی تصاویر مربوط را پیدا کنید. این موضوع زمان جست و جوی شما را به شکل اعجاب انگیزی کاهش می دهد و همین موضوع در مواقع اضطراری بسیار کاربردی و مهم است.

توجه دقیق و متمرکز

توانایی هوش مصنوعی AI در دوربین مداربسته در کاهش ساعات کاری به صرفا چند دقیقه هنگامی خود را به خوبی نشان می دهد که کاهش تدریجی بازه توجه انسانی را در نظر بگیریم. تمام اطلاعاتی که یک شخص در یک روز با آنها مواجه می شود را در نظر بگیرید. انسان معمولا به تمام اطلاعات توجه نمی کند زیرا بیشتر آن اطلاعات، بی ربط هستند؛ در عوض، اطلاعات را بر اساس اهمیت آنها اولویت بندی می کند و معمولا این کار را تنها با تمرکز بر اطلاعات و حوادثی که عجیب یا غیرمعمول هستند انجام می دهد.

کاهش هزینه نیروی انسانی

همانطور که در سطرهای قبل هم اشاره کردیم یکی از مشکلات نظارت تصویری با کمک نیروهای انسانی این است که به دلیل حجم بالای دیتا و تصاویر دوربین های مداربسته عموما خطاهای انسانی افزایش پیدا می کند و پرسنل حفاظتی توانایی رصد کردن تمام تصاویر را ندارند. بر اساس آمار انسان بعد از رصد کردن تصاویر دوربین مداربسته تنها بعد از بیست دقیقه بازه توجه اش به کمتر از یک چهارم کاهش پیدا می کند. این موضوع به معنی افزایش خطا و افزایش خطر های امنیتی خواهد بود. در این میان تکنولوژی های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به اپراتورهای امنیتی کمک می کنند که حوادث مهم را در مرکز توجه خود قرار دهند.

با استفاده از تکنولوژی های مبتنی بر هوش مصنوعی شما نیاز به نیروی انسانی نظارتی نیز کاهش پیدا می کند و همین موضوع در میان مدت منجر به کاهش هزینه های نیروی انسانی در بحث نظارت تصویری نیز می شود.

علامت زدن صحنه های مشکوک

به عنوان مثال، فناوری مانند Avigilon Unusual Motion (UMD) با بهره گیری از هوش مصنوعی برای هوشمندسازی به صورت پیوسته یاد می گیرد که فعالیت های معمول در یک مکان کدامند، و از این طریق، هر نوع فعالیت غیرمعمول را شناسایی و برچسب گذاری می کند.

این امر باعث صرفه جویی در زمان شده و اپراتورها را قادر می سازد تا بتوانند به سرعت در حجم انبوهی از ویدئوها جستجو کرده و توجه خود را بر حوادث خاصی که نیاز به بررسی بیشتر دارند متمرکز کنند و از این طریق بتوانند سوالاتی مهمی مانند چه کسی، چه چیزی، کجا، و چه وقت را پاسخ دهند.

تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت دوربین مداربسته

پیشرفت هوش مصنوعی دوربین مداربسته

در تصاویر ضبط شده مدیریت یک مجتمع و یا حتی سیستم های مداربسته شهری برای مدیریت هوشمند یک شهر ما با تجمیع تصاویر و داده هایی روبرو خواهید شد که به بیگ دیتا ها مشهور هستند. آنالیز این بیگ دیتا می تواند خروجی های ارزشمند و معنا داری در اختیار مدیران قرار دهد که در تصمیم گیری های آینده بسیار تاثیر گذار هست.

برای مثال مدیریت ترافیک شهرهای امروز برای کنترل و منع تردد خودرو ها در مناطق مختلف شهر عملا بدون دوربین های پلاک خوان امکان پذیر نیست. این دوربین ها توانایی ذخیره سازی و تردد میلیون ها خودرو در سطح شهر ها را امکان پذیر کرده اند و در مدیریت ترافیک هوشمند شهری نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

این امر نه تنها باعث تسریع پیگردهای قانونی می شود بلکه از طریق آن می توان در لحظه در مورد حادثه اقدام کرد. هنگامی که هوشمند سازی هوش مصنوعی AI در دوربین مداربسته فعال باشد می تواند به طور چشمگیری عملیات امنیتی را بهبود بخشد. از وقتی که تصویر برداری اچ دی، بخش جدایی ناپذیر دوربین مداربسته امروزی شده است، فناوری هوش مصنوعی Ai، آن را تبدیل به  عنصر اصلی در سیستم های امنیتی امروزی و آینده کرده است.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

تاثیر نور بر عملکرد دوربین مداربسته

علت سوختن دوربین مدار بسته

بهترین پلیر H.265 دوربین مدار بسته

حسگر رادار دوربین مداربسته

برد دوربین مدار بسته چقدر است؟

کابل SFTP چیست؟

چیپ تصویر DIS در دوربین مدار بسته

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید