علت سوختن دوربین مدار بسته : استفاده از دوربین های مداربسته در مکان های مختلف به یک موضوع عادی تبدیل شده است و بسیاری از مردم برای بالا بردن امنیت محل سکونت و تجارت خود از این ابزار به شکل گسترده استفاده می کنند. اما اگر دوربین مدار بسته شما دچار مشکل شود عملا امنیت شما نیز تهدید می شود. سوالی که در این مقاله می خواهیم به آن پاسخ دهیم این است که علائم سوختن دوربین مداربسته چیست؟ علت سوختن دوربین مدار بسته و دستگاه ذخیره ساز DVR چه مواردی است؟

علت سوختن دوربین مداربسته

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به سوختن دوربین مداربسته یا دستگاه دی وی ار شود. برای مثال اگر دوربین مداربسته شما در محیط باز نصب شده باشد، برخورد صاعقه و رعد و برق می تواند باعث سوختن دوربین مدار بسته شما شود. گرمای شدید هوا و یا تابش نور خورشید نیز عامل دیگری است که در برخی موارد منجر به ایجاد نوسانات برق در دوربین های مداربسته می شود. همچنین در برخی موارد دیده شده است که عامل انسانی و سارقان به صورت عمدی با ایجاد نوسانات برق اقدام به تخریب دوربین مداربسته می کنند.

آداپتور و منبع تغذیه

مورد دیگری که ممکن است باعث ایجاد اختلال و سوختن دوربین مداربسته شود استفاده از تجهیزات نامرغوب و برای مثال استفاده از آداپتور نا مناسب برای سیستم مداربسته است. اگر سطح ولتاژی که به سمت دوربین های مداربسته ارسال می کند استاندارد نباشد به مرور زمان دوربین های مداربسته شما با مشکل روبرو می شوند و احتمال سوختن دوربین ها به شدت بالا می رود. بنابراین در انتخاب آداپتور مناسب دوربین مدار بسته توجه کافی داشته باشید.

نکته ای که بارها تاکید کرده ایم این است که در نصب دوربین های مداربسته از متخصصان و شرکت های معتبر مشاوره بگیرید.  در برخی موارد استفاده از آداپتور سوییچینگ با نیت محافظت از دوربین مداربسته توسط نصاب صورت می گیرد اما به دلیل عدم تجربه کافی همین موضوع باعث سوختن دوربین ها می شود.

این موضوع به این دلیل است که در سیستم های مداربسته عموما از چندین دوربین در فواصل مختلف استفاده می شود و وقتی ولتاژ پاور تغییر داده می شود، به دوربین های نزدیک به پاور ولتاژ بالا ارسال می شود و دوربین های دورتر ولتاژ کمتری دریافت می کنند و همین موضوع دوربین های مداربسته شما را می سوزاند.

دوربین های مدار بسته تحت نام و برندهای مختلفی در دنیا تولید می شوند و کاملا مشخص است که کیفیت ها و قیمت های متفاوتی از دوربین مدار بسته در بازار ایران نیز موجود است. در حال حاضر بهترین برند موجود در بازار ایران که هم از نظر کیفیت سطح بالایی داشته باشد و هم از نظر قیمت مقرون به صرفه باشد، برند هایک ویژن است. شما می توانید دوربین مدار بسته هایک ویژن را در انواع مختلف و با قابلیت های منحصر به فرد را از نمایندگی هایک ویژن در ایران خریداری کنید. برای مشاهده لیست قیمت دوربین مداربسته هایک ویژن کلیک کنید.

آفتاب علت سوختن دوربین مداربسته

خورشید، هر چقدر هم بی ضرر به نظر می رسد اما این قدرت را دارد که دوربین مدار بسته شما را از بین ببرد. نور مستقیم خورشید که به لنز دوربین می رسد در نهایت با سنسور تصویر برخورد می کند. این کار باعث ایجاد اعوجاج روی شیشه می شود، اما تأثیر آن بر حسگر تصویر بسیار بدتر است. ویدیو شروع به تاب برداشتن می کند و شما متوجه مواردی مانند امتداد خطوط تار، تغییر کنتراست و سپس خاموش شدن کامل می شوید.

بنابراین دوربین های مداربسته برای نصب در محیط های مختلف طراحی شده اند و شما باید در هنگام انتخاب و خرید دوربین مداربسته به این موضوعات دقت ویژه داشته باشید. در دیتا شیت و اطلاعات ثبت شده توسط شرکت تولید کننده دوربین مداربسته به وضوح ذکر می شود که آیا دوربین مداربسته مورد نظر شما برای نصب در فضای باز مناسب است یا خیر.

با این وجود اگر در اطلاعات دوربین شما چنین اطلاعاتی ذکر نشده باشد باز هم با یک تست ساده می توانید این موضوع را بررسی کنید و در چند روز اول با کنترل کیفیت تصویر دوربین این موضوع مشخص می شود.

نکته دیگر در خصوص تابش نور خورشید و ضررهای این تابش برای دوربین مداربسته این است که علاوه بر تابش های مستقیم ممکن است بازتاب نور خورشید از سطوح دیگر نیز منجر به تخریب دوربین ها شود.

علت سوختن دوربین مدار بسته
بیشتر بخوانید:هایک ویژن   تیاندی

علت سوختن DVR

برای سوزاندن DVR سه دلیل کافیست. شرایط دمای محیط نامناسب باشد، وجود نم، رطوبت و آب رسیدن به   دستگاه دی وی ار  و منبع تغذیه نامناسب و نوسان برق. هر کدام از این سه دلیل در شرایط نصب سیستم مداربسته وجود داشته باشد احتمال سوختن DVR وجود دارد.

نوسان برق علت سوختن دی وی آر

مورد دیگری که در بسیاری از پروژه ها دیده می شود، نوسانات شدید برق و تخریب دوربین ها است. این موضوع برای تمام لوازم الکترونیکی اتفاق می افتد و در نتیجه دوربین های مداربسته و دستگاه های DVR نیز از این قاعده مستثنی نیستند. نکته مهم این است که اگر فاصله دوربین تا منبع ایجاد نوسان کوتاه باشد احتمال آسیب شدید به دوربین ها بیشت است و در نتیجه توصیه می شود که از محافظ برق برای ورودی منبع تغذیه و دوربین ها استفاده شود.

شرایط آب و هوایی و فضای مکان نصب

شرایط آب و هوایی و فضایی که سیستم مداربسته در آن راه ندازی شده است عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار می دهد. دمای بالا  برای سیستم های الکترونیکی که برای این شرایط طراحی نشده اند به آسیب و از کار افتادن آنها منجر می شود. DVR ها همانند سایر تجهیزات الکترونیکی بعد از روشن شدن و شروع به کار حرارت تولید می کنند.

این حرارت به میزان مشخصی است و دستگاه به فن برای پایین آوردن دما مجهز است. در واقع فن با توجه به دمای تولید شده توسط دستگاه نصب شده است. اگر حرارت از حد بگذرد و فن قادر به خنک کردن سیستم نباشد قطعاً دستگاه DVR دچار خرابی و یا سوختن می شود.

رطوبت و نم نیز در دستگاه DVR موجب از کار افتادن و سوختن DVR به مرور زمان می شود. در برد الکترونیکی دستگاه رطوبت موجب ایجاد مقاومت الکترونیکی می شود. اختلالی که به مرور زمان خود را با خرابی و سوزاندن DVR نشان می دهد. بنابراین در زمان نصب و قرار گیری دی وی آر دقت کنید دستگاه در محلی که به آن آب می رسد نباشد.

نکته پایانی

در این مطلب به موضوعات مختلف که منجر به تخریب دوربین مداربسته می شوند و علت سوختن دوربین مدار بسته در شرایط مختلف اشاره هایی داشتیم. حفاظت اصولی از دوربین های مداربسته باعث می شود که امنیت بیشتری برای کاربران ایجاد شود. توصیه اکید شرکت مهر تجارت این است که برای نصب دوربین مدار بسته ودیگر تجهیزات نظارتی از متخصصان خبره استفاده کنید تا تمهیدات لازم برای حفاظت از این سیستم ها را در نظر بگیرند. این موضوع باعث می شود که شما در طول زمان متحمل هزینه های مالی شدید نشوید.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

فناوری BLC در دوربین مداربسته

تشخیص دوربین مدار بسته تقلبی

بهترین برند های دوربین مدار بسته در بازار ایران

نصب (DVR) دی وی ار خودرو

رابط شبکه ( Network Interface ) در دوربین مداربسته

AGC در دوربین مداربسته

نکات امنیتی برای حفاظت از سیستم نظارتی