بگذارید ابتدا با تعریف دوربین مدار بسته اسپید دام شروع کنیم. دوربین اسپید دام (Speed Dome) یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته جهت کنترل تردد و بررسی جزییات یک محیط به حساب می آید که در بسیاری از راههای درون شهری می توانید انواع آن را مشاهده کنید. دوربین مدار بسته اسپید دام همچنین با نام هایی مانند دوربین گردان، دوربین PTZ مخفف Pan Tilt Zoom و دوربین چرخشی در بازار معرفی می شوند. این دوربین ها از نظر ظاهر مشابه دوربین های دام هستند، اما با این تفاوت که قابلیت چرخش دارند و از نظر زوم تصاویر نیز امکان زوم بیشتری دارند.

دوربین اسپید دام برای چه مکان هایی مناسب است؟

همانطور که توضیح دادیم دوربین اسپید دام بهترین گزینه برای نظارت در فضاهای بزرگ است و در نتیجه برای بررسی موارد استفاده از دوربین مداربسته اسپید دام باید دید که این دوربین ها چه قابلیت های منحصر به فردی نسبت به دوربین های دیگر دارند.

  • کاربرد اصلی دوربین های اسپیددام معمولا در محیط های بزرگ است. زیرا این دوربین مدار بسته اغلب دارای زوم یا بزرگنمایی قدرتمندی هستند که می تواند مسافت های بسیار دور را با وضوح بالا تشخیص دهد.
  • یکی از قابلیت های دوربین مداربسته اسپیددام امکان برنامه ریزی آنها است. به این ترتیب که می توان دستور های لازم را در قسمت پریست (PRESET) آن تنظیم نمود که در هر زمان چه قسمتی از محیط را تصویربرداری کند.
  • به دلیل اینکه این دوربین ها این قابلیت را دارند که در تمام جهات بچرخند. می توان از آنها در مکان هایی همچون معادن، کارخانجات بزرگ، چهارراه ها و میادین اصلی استفاده نمود.

 قابلیت چرخش اسپید دام

زاویه چرخش اسپید دام به صورت افقی و عمودی می باشد. این دوربین از نظر چرخش زاویه افقی، محدودیتی ندارد. از نظر عمودی نیز بیش از 90 درجه می چرخد. در کل زاویه چرخش اسپید دام طوری است که نسبت به سایر دوربین ها بیشترین منطقه را پوشش می دهد.

قابلیت زوم اپتیکال

قابلیت زوم اپتیکال اسپیددام کمک می کند تا در هنگام زوم کردن بر روی تصاویر کیفیت تصاویر حفظ شود. قابلیت اپتیکال اسپید دام باعث می شود تصاویر تا چند کیلومتری به خوبی قابل تشخیص باشند.

معمولا میزان زوم اپتیکال را با ضریب X نشان می دهند. بنابراین اگر در مشخصات دوربین مدار بسته اسپید دام مثلا 12X را مشاهده کردید. این بدین معنی است که دوربین قادر است تا 12 برابر اندازه واقعی بر روی تصویر زوم کند.

موارد استفاده از دوربین اسپید دام هایک ویژن

قابلیت تقیب خودکار (Auto Tracking)  دوربین PTZ

یکی دیگر از موارد استفاده از دوربین اسپید دام گزینه تعقیب خودکار این دوربین ها در فضاهای پر تردد است. برای مثال هایک ویژن در نسل جدید دوربین های چرخشی خود، قابلیت Auto Tracking یا ردیابی خودکار اضافه نموده است و همین موضوع به جذابیت های دوربین های اسپید دام هایک ویژن می افزاید.  با تنظیم این قابلیت می توان سوژه های مختلف در تصویر را با دقت بالایی ردیابی کرد.

نحوه کار این قابلیت به این صورت است که ابتدا دوربین اسپید دام بر اساس پارامتر های تعریف شده یک سوژه را در تصویر تشخیص می دهد و سپس آن را در کل بازه دید خود دنبال می کند. کاملا واضح است که به دلیل دید گسترده دوربین اسپید دام این دوربین ها می توانند تا مسیرهای بسیار طولانی سوژه مورد نظر شما را دنبال کنند و در نتیجه این قابلیت کارایی دوربین به شدت افزایش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید:      دوربین مداربسته آنالوگ   دوربین اسپید دام

نکته ای برای خرید دوربین مدار بسته:

در حال حاضر دوربین های مدار بسته در انواع مختلف و با کیفیت های متمایزی در ایران به فروش می رسد. برندهای معتبری مانند هایک ویژن ، تی وی تی، تیاندی و حارس از جمله مارک های معتبر فروشنده دوربین های مداربسته و دیگر تجهیزات نظارت تصویری در ایران هستند و شما می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت هایک ویژن هر نوع دوربین مورد نیاز خود را سفارش دهید.

مزایای دوربین چرخشی اسپید دام

  • لنز تیره به کار رفته در دوربین مدار بسته اسپید دام باعث شده تشخیص اینکه دوربین مداربسته در حال ضبط است یا خیر سخت شود.
  • این دوربین ها دارای قابلیت تنظیم نور سفید هستند. این ویژگی کمک می کند تا تصاویری که بسیار روشن و یا تیره هستند؛ بهتر دیده شوند.
  • طراحی منحصربفرد دوربین های PTZ و حبابی که به عنوان محافظ لنز به کار گرفته شده؛ عملکرد دوربین را بالا برده است.
  • از مزیت بسیار کاربردی دوربین های گردان قابلیت کنترل از راه دور آنها می باشد. شما می توانید، به راحتی با کمک نرم افزاری های کامپیوتری یا اپلیکیشن موبایل زاویه دوربین، میزان زوم و سایر تنظیمات دوربین را به راحتی انجام دهید.
  • هوشمند بودن این دوربین ها نیز یک ویژگی کلیدی مثبت است. شما می توانید با برنامه ریزی نرم افزار، دوربین را طوری تنظیم کنید تا در صورتی که شخصی یا وسیله نقلیه ای وارد محیط شد، دوربین شروع به فیلمبرداری کند. این عمل باعث می شود مدت زمان ذخیره فیلم توسط هارد افزایش یابد.