راهنمای نرم‌افزارهای دوربین مداربسته و سیستم های حفاظت تصویری

 

جهت بهره برداری بهینه از هر سیستم سخت افزاری نیازمند استفاده از نرم افزار می باشیم. در واقع نرم افزار مکمل سخت افزار ما در سیستم های مختلف است. در یک سیستم دوربین مداربسته سخت افزار اقدام به تولید تصاویر ویدیویی می نماید، اما پردازش تصاویر توسط نرم افزار صورت می پذیرد. امکاناتی مانند شناسایی چهره، تشخیص حرکت، شناسایی پلاک، تشخیص خودرو، بهینه سازی و کاهش حجم داده ها، حذف نویزهای تصویری و … توسط نرم افزار صورت می پذیرد. نرم افزار به شما کمک می کند تا بسیاری از رویه های حفاظتی را به صورت خودکار انجام دهید و دیگر نیازی به اپراتوری 24 ساعته نداشته باشید. نرم افزار از بروز خطاهای انسانی جلوگیری می کند و در مواقع لزوم بدون هیچگونه خطایی آلارم های لازم را تولید می کند.

انواع نرم افزار در سیستم های نظارت تصویری

Firmware

 فیرم ویرها در واقع نرم افزارهای نصب شده بر روی سخت افزار شما می باشند. مثلا اگر به یک دوربین مداربسته تحت شبکه از طریق منوی وب دسترسی یابید شما در واقع از Firmware آن استفاده می کنید. یا وقتی منوی دستگاه DVR یا NVR خود را بر روی یک مانیتور یا تلویزیون باز می کنید در محیط Firmware کار می کنید. Firmware ها نرم افزارهای رایگان از پیش نصب شده و پیش فرض سیستم حفاظت تصویری شما می باشند. شما از طریق فیرم ویر می توانید تنظیمات سیستم خود را تغییر دهید، به داده های ذخیره شده دسترسی یابید و تغییرات مورد نیاز در کاربری سیستم را اعمال نمایید.آنچه که در فیرم ویرها دارای اهمیت است قدرت کاربری آنها یا User Friendly بودن آنها می باشد. با توجه به آنکه چه سیستم دوربین مداربسته ای  را نصب می نمایید و قابلیت های آن سیستم چقدر است، سیستم شما می تواند دارای قابلیت های عمومی و ساده، تا قابلیت های بسیار پیشرفته باشد. بسیاری از کارخانه های بزرگ تولید کننده دوربین مداربسته مانند هایک ویژن، بوش، اکسیس یا داهوا این قابلیت ها را به گونه ای دسته بندی می کنند که کاربران بتوانند به راحتی تنظیمات خود را بر روی آن اعمال کنند.

 

نرم‌افزارهای دوربین مداربستهVMS

VMSها نرم افزارهایی در دسته نرم افزار دوربین مداربسته هستند که به شما کمک می کنند تا سیستم نظارت تصویری خود را به صورت یکپارچه مدیریت کنید. این نرم افزارها بر روی یک سیستم کامپیوتری مانند لپ تاپ شما یا یک سرور نصب شده و از طریق شبکه به اجزای سیستم نظارت تصویری شما دسترسی می یابند. از جمله مهمترین قابلیت های این سیستم هامی توان به یکپارچه سازی، مدیریت فرایند، تعریف سطوح دسترسی پیشرفته،تولید و مدیریت آلارم، نمایش گرافیکی، تولید گزارشات BI و قابلیت های اسمارت یا هوشمند اشاره نمود.در یکپارچه سازی شما می توانید به راحتی سیستم های نظارت تصویری و حفاظتیخود را به صورت یکپارچه مدیریت کنید.مثلا فرض کنید که شما دارای 5 ساختمان هستید که هریک دارای یک سیستم دوربین مداربسته مجزا می باشد، از طرفی در این ساختمان ها از کنترل دسترسی و دستگاه هایAccess Control مانند قفل های الکترونیکی استفاده می کنید،در این ساختمان ها سنسورهای حساس به دود یا حرکت نصب نموده اید و در مقابل ورودی پارکینگ آنهاسیستم تردد هوشمند پارکینگ نصب شده است. اگر بخواهید تمامی این سیستم ها را به صورت مجتمع مدیریت کنید و این سیستم ها با یکدیگر در ارتباط باشند به صورتی که مثلا با فعال شدن سیستم اعلام حریق یک دوربین اسپید دام بچرخد و بر روی محیط مورد نظر زوم نماید، بایستی از یک VMS استفاده کنید.

 

در مورد VMS بیشتر بدانید

برنامه های کاربردی موبایل

برنامه های کاربردی یا Mobile App ها نرم افزارهایی هستند که بر روی سیستم موبایل شما نصب می شوند تا بتوانید از راه دور سیستم نظارت تصویری خود را مدیریت یا کنترل نمایید. این برنامه ها نسبت به VMS ها گزینه های کاربری بسیار کمتری دارند و بیشتر محدود به قابلیت هایی نظیر نمایش تصاویر از راه دور (انتقال تصویر)، پخش صدا، امکان عکس برداری یا فیلم برداری از تصاویریا تولید آلارم ها خاص مانند موشن می باشند. در برندهای مطرح دوربین مداربسته، برنامه های کاربردی موبایل و نرم افزار دوربین مداربسته به صورت اختصاصی بوده و تنها از برند خود پشتیبانی می کنند. امنیت در برنامه های این برندها در سطح بسیار بالایی است و اطلاعات کاربران با حساسیت زیاد حفاظت می شود. همچنین برنامه های این برندها از مارکت های معتبر مانند Apple App Store یا Google Play قابل دانلود است. این درحالی است که برندهای غیر معتبر از برنامه های انتقال تصویر عمومی که از نظر امنیتی به هیچ وجه قابل مقایسه با برنامه های اختصاصی برندهای معتبر نیستند استفاده می کنند. متاسفانه بیشترین آمار قربانیان استفاده از تصاویر خصوصی  دوربین مداربسته به همین برنامه های عمومی باز می گردد.

 

نرم افزارهای کاربردی کانفیگ

شرکت های دوربین مداربسته معتبر، برای انجام تنظیمات اولیه و کانفیگ محصولات خود اقدام به تولید نرم افزارهای کامپیوتری می نمایند که می تواند این تنظیمات را بر روی دوربین مداربسته یا دستگاه ذخیره ساز انجام دهد. مثلا شما فرض کنید که از شرکت هایک ویژن تعداد 500عدد تجهیزات مختلف تحت شبکه مانند دوربین مداربسته، دستگاه های ذخیره ساز، اکسس کنترل، ویدیو وال یا دیکودر خریداری نموده اید. با نصب اینجهیزات نیاز به ابزاری دارید که به راحتی و در مدت زمان بسیار کوتاه این تجهیزات را Active نمایید، نام کاربری و پسورد دهید و IP آنها را بدون آنکه با سایر تجهیزات شما تداخل   داشته باشد کانفیگ کنید. برای این کارکافیست نرم افزار رایگان SADP هایک ویژن را نصب نمایید.این ابزارهای کانفیگ توسط هر کمپانی معتبری ارائه می شوند و به شما اجازه می دهند که براحتی تمامی تجهیزات مربوط به آن کمپانی را کانفیگ کنید.با استفاده از این نرم افزارهای دوربین مداربسته کانفیگ اولیه دوربین مداربسته شما یا هر تجهیزات کنترلی دیگر به راحتی انجام خواهد شد.

 

نرم افزار دوربین مداربسته

عبارتند از نرم افزارهایی که به صورت تخصصی برای انجام یک کار حفاظتی یا مدیریتی دوربین مداربسته طراحی شده اند. به عنوان مثال می توان به نرم افزارهای تشخیص پلاک اشاره نمود که به صورت بسیار عمومی در حال استفاده هستند و مدیریت مکانیزه پارکینگ ها را بر عهده دارند. یا نرم افزارهای تشخیص چهره که برای کنترل دسترسی استفاده می شوند. البته بایستی در نظر داشت که بسیاری از این نرم افزارهای تخصصی به صورت ماژول های مختلف در یک VMS ارائه می شوند.

در سیستم های نرم افزاری به کدام خدمات شرکت گارانتی نیاز داریم؟

Firmware Update

بروزرسانی فیرم ویر از جمله عملیات هایی است که حتما بایستی توسط شرکت خدمات دهنده گارانتی یا نماینده معتبر برند صورت پذیرد. برخی از شرکت های دوربین مداربستهFirmware های خود را به صورت عمومی منتشر می کنند و برخی دیگر تنها به شرکت های نماینده ارائه می نمایند. نکته حائز اهمیت آن است که در بروزرسانی فیرم ویر انتخاب Firmware مناسب بسیار حائز اهمیت است چرا که با انتخاب اشتباه ممکن است برخی از قابلیت های دوربین مداربسته یا دستگاه ذخیره ساز شما از بین برود یا عملکرد آن کاملا دچار اختلال شود. مثلا از بین رفتن قابلیت زوم در دوربین های موتورایز یا از بین رفتن تقویم و زبان فارسی از جمله شایع ترین مشکلاتی است که در بروزرسانی های غیر تخصصی رخ می دهد.پیشنهاد می کنیم که حتما برای بروز رسانی فیرم ویرهای خود از خدمات گارانتی استفاده نمایید. برای این کار می توانید از خدمات پشتیبانی مهر تجارت در بروزرسانیفیرم ویر استفاده کنید.

 

کانفیگ اولیه نرم افزارهای VMS

انجام تنظیمات نرم افزارهای دوربین مداربسته دارای پیچیدگی های خاصی می باشد که عملا می تواند در صورت تنظیم اشتباه سیستم شما را با خطر کارکرد اشتباه و ایجاد خطا درگیر نماید. پیشنهاد می شود که در انجام این تنظیمات حتما از خدمات یک سرویس کار معتبر و دارای دانش فنی استفاده کنید یا با شرکت های نمایندگی و خدمات گارانتی تماس بگیرید تا سرویس کار معتمد را به شما معرفی کنند. بسیاری از برندهای معتبر دوربین مداربسته برای ایجاد اطمینان در مشتریان، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای سرویس کاران و صدور مدرک معتبر می نمایند. مثلا شرکت هایک ویژن مدرک HCSA را به کسانی می دهد که آموزش های لازم را برای انجام تنظیمات اولیه سیستم های حفاظتی دیده اند. یا مدرک HSCA VMS برای کسانی است که می خواهند نرم افزارهای VMS عمومی هایک ویژن مانند iVMS4200 را کانفیگ نمایند. یا HCSP متعلق به متخصصینی است که می توانند سیستم های پیشرفته حفاظتی هایک ویژن را طراحی و کانفیگ نمایند.

در موردخدمات پس از فروش هایک تجارت بیشتر بدانید


نرم افزارهای برندهای مختلف

         Hikvision :         ivms4200                HikConnect              iVMS5200                SADP

                          TVT:         IP tools                   NVMS 2.0                 TVT SuperCamPlus

Dahua :               Dss

سوالات پر تکرار

آیا نرم افزارهای مختلف برندها رایگان هستند؟

عموما برندها نرم افزارهای خود را در نسخه های مختلف رایگان و غیر رایگان ارائه می کنند. یعنی ممکن است که یک برند نرم افزاری را در دو نسخه استاندارد یا Pro عرضه کند و نسخه استاندارد آن رایگان باشد اما نسخه Pro دارای هزینه باشد.

آیا نرم افزارهای مختلف برندها رایگان هستند؟

نرم افزارهای های رایگان چه قابلیت هایی را ندارند؟

به هیچ وجه نمی توان یک قانون کلی در نظر گرفت و این امر در برندهای مختلف متفاوت است. اما معمولا نرم افزارهای رایگان در تعداد کانال های قابل استفاده یا اتصال به سخت افزارهای سایر برندها از طریق ONVIF محدودیت دارند.

بهترین نرم افزار دوربین مداربسته کدام است؟

در نرم افزارهای دوربین مداربسته بهترین به صورت عمومی وجود ندارد. انتخاب بهترین نرم افزار بیشتر از هر چیزی به انتظارات شما بستگی دارد، مثلا به دنبال یک نرم افزار اسمارت هستید یا یک نرم افزار رکوردر، یا به دنبال نرم افزاری هستید که از تجهیزات جانبی مانند اکسس کنترل ها پشتیبانی کند یا خیر، یا بودجه شما چقدر است. اما در حالت کلی می توان گفت بهترین نرم افزار برای هر برندی، نرم افزار همان برند است چرا که می تواند از تمامی قابلیت های تعریف شده در محصولات آن برند به خوبی استفاده کند.

آیا ممکن است که یک نرم افزار دارای باگ امنیتی باشد؟

بله، در نرم افزارها همیشه بایستی انتظار باگ امنیتی را داشته باشیم، مهم آن است که وقتی از یک نرم افزار معتبر استفاده می کنید این باگ های امنیتی بسیار کمتر است و همیشه بلافاصله پس از پیدا شدن هر باگی نسخه بروز شده به سرعت منتشر می شود.

آیا امکان هک شدن نرم افزار انتقال تصویر وجود دارد؟

بله، اما در طول چند سال گذشته سیستم های حفاظتی برندهای معتبر بر روی این موضوع بسیار سرمایه گذاری نموده اند و با استفاده از رویه های امنیتی مختلف و رمزگذاری های متعدد از بروز این مشکل جلوگیری می نمایند. متاسفانه بیشترین قربانیان افرادی هستند که یا از نرم افزارهای غیر معتبر استفاده می کنند و یا پسوردهایی بر روی سیستم انتقال تصویر خود می گذارند که پیچیدگی لازم را ندارد یا حتی پسورد پیش فرض سیستم است.

آیا به روز رسانی فیرم ویر اهمیت دارد؟

هیچ شرکت دوربین مداربسته ای بدون دلیل یک فیرم ویر جدید منتشر نمی کند، تمامی Firmware های جدید منتشر شده دارای اهمیت می باشند، در این نسخه های جدید یا مشکلات امنیتی رفع شده و یا آنکه قابلیت های جدید قرارداده شده است. بنابراین می توان بروزرسانی فیرم ویر را یکی از مهمترین فعالیت های نگهداری صحیح سیستم دوربین مداربسته به حساب آورد.

از کجا بفهمیم که نسخه جدید فیرم ویر منتشر شده است؟

به علت آنکه تعداد سخت افزار مداربسته بسیار زیاد است و فیرم ویرهای منتشر شده بسیار بیشتر از تعداد این سخت افزارها است، بهترین راه برای آگاهی از انتشار نسخه جدید، اعلام نسخه فیرم ویر جاری سیستم شما به شرکت خدمات دهنده یا نماینده و کسب اطلاع از ایشان می باشد.