واتر مارک (WATERMARK) در دوربین مدار بسته

واترمارک در دوربین مداربسته: امروزه استفاده از دوربین های مداربسته در مکان های مختلف شهرها به حدی گسترده شده است که به راحتی در هر فضایی می توان انواع دوربین های مداربسته نصب شده را ببینیم. از سوی دیگر همه ما می دانیم که تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته می تواند در دادگاه ها مورد استناد قرار گیرد و مجرمین نیز با تصاویر همین دوربین ها به سزای اعمالشان می رسند. اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که دادگاه چگونه از اصل بودن تصاویر دوربین مدار بسته مطمئن می شود؟ چگونه می توان فهمید که تصاویر دوربین مداربسته دستکاری نشده است؟

تکنولوژی واترمارک (WATERMARK) دقیقا برای همین موضوع توسعه یافته است. به عبارتی دقیق تر با استفاده از واترمارک (WATERMARK) دادگاه می تواند تشخیص دهد که تصاویر دوربین مداربسته دستکاری شده اند یا خیر و در نتیجه به راحتی اصالت تصاویر دوربین مداربسته قابل تشخیص است.

واتر مارک (WATERMARK) در دوربین مدار بسته

واترمارک WATERMARK

همانطور که در سطور قبل هم توضیحاتی ارائه کردیم، فناوری واترمارک در دوربین های مداربسته این امکان را به شما می دهد که در صورت تغییر و دستکاری تصاویر ضبط شده متوجه این جعل بشوید. در تعریف ساده واترمارک را به عنوان امضای دیجیتال دوربین ها می شناسند که بر روی فریم به فریم تصاویر دوربین، ثبت می شود. این امضا در اصل کدهای عددی است که بر روی تصاویر حکاکی می شود و تنها با استفاده از ابزارهای خاص پخش قابل رویت هستند.

روال استفاده از کد واترمارک دوربین مدار بسته به این صورت است که اگر تصاویر ضبط شده به شکل صحیح و بدون جعل و دستکاری مورد بررسی قرار گیرند، با استفاده از نرم افزارهای مختص همان دوربین مداربسته می توان صحت اصل بودن آن را تشخیص داد. حال اگر تصویر یا فریمی از تصاویر ضبط شده مورد دستکاری قرار گیرد کد واتر مارک تصاویر از بین رفته یا مخدوش می شود و از این طریق دستگاه قضایی می توانند جعلی بودن تصاویر را تشخیص دهند.

به طور کلی کدهای واتر مارک به دو دسته تقسیم می شوند:

کد تصویری

در این نوع، یک لوگو، عکس یا تصویر مشخص بر روی ویدئوی ضبط شده قرار داده میشود. این نوع از واتر مارک بیشتر جنبه مالکیت بر آن تصاویر را دارد و برای اثبات احراز اصالت تصویر سیستم نظارت تصویری مورد استفاده قرار نمی گیرد.

کد دیجیتال

در این نوع واتر مارک که برای اثبات احراز اصالت تصویر دوربین مدار بسته استفاده می شود. تمامی بیت های تصویر بررسی شده و یک کد جامع شامل تمامی زنجیره تصاویر تولید و بر روی آن درج میشود. هنگام برسی مجدد واتر مارک تصاویر توسط نرم افزار خاص این کار مجددا تمامی بیت های تصویر بررسی شده و واتر مارک (کد دیجیتال) تولید میشود، در صورتی که این کد با واتر مارک اولیه فرق داشته باشد، به معنی دستکاری تصاویر ضبط شده است.

خرید و نصب دوربین مدار بسته

قاعدتا یکی از مهترین ابزاری که برای بالا بردن امنیت مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، نصب دوربین های مدار بسته است، در حال حاضر انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته با قابلیت های متفاوتی مانند دید در شب، دوربین های شمارشگر، دوربین های ترمال و حرارتی و … در بازار وجود دارد اما شاید مهمترین نکته در هنگام خرید دوربین های مدار بسته توجه به اصل بودن دوربین ها و معتبر بودن شرکت سازنده باشد. در حال حاضر معتبر ترین برند تولید کننده دوربین مدار بسته و تجهیزات نظارتی در دنیا شرکت هایک ویژن چین است و شما می توانید محصولات این شرکت را از نمایندگی هایک ویژن در ایران یعنی شرکت مهر تجارت خریداری کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «واتر مارک (WATERMARK) در دوربین مدار بسته;

دیدگاهتان را بنویسید