راهکار هایک ویژن برای امنیت شهری

راهکار هایک ویژن برای امنیت شهریمرور کلی برقراری امنیت شهری

برای توسعه و پیشرفت شهری، ایجاد محیطی امن و آرام ضروری است. با افزایش تراکم شهری، حفظ امنیت جانی و مالی مردم شهر نیازمند به کار گرفتن تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری است. در سال‌های‌اخیر، مدیریت‌شهری برای برقراری امنیت کاملا به نیروهای‌انسانی مانند نیروهای پلیس و نگهبانان وابسته بوده است. با ظهور فناوری‌های‌ویدیویی، مدیران شهری با روش‌های بسیار موثرتری مواجه شدند که به کمک آنها می‌توانستند به خوبی از همه چیز مراقبت کنند و نظارت تصویری شهری را فراهم آورند. امروزه حتی سیستم‌های نظارت تصویر ساده و ابتدایی ابزار سریع و آسانی برای بررسی اتفاق‌ها و جنایت‌های صورت گرفته است.

البته این گام نخست در مدیریت شهری به صورت هوشمندانه و موثر است. نمودار زیر مراحل تکمیل نظارت تصویری شهری را نشان می‌دهد. در نهایت دیدگاه ناشی از وجود این فرآیند منجر به ایجاد عملکردهای جدید و شگفت انگیری شد که امنیت شهری را ارتقا میداد.


راهکار هایک ویژن برای امنیت شهری

 اصول نظارت تصویری شهری

ساخت سیستم‌های نظارت تصویری CCTV که نواحی حیاتی و مهم شهر را پوشش دهد و ویدیوهای به دست آمده از این مناطق را یکپارچه کند تا تصویری از سطح وضعیت امنیت شهری به دست آید.

 


سیستم تصویری هوشمند

برقراری امنیت شهری

 

پیاده‌سازی و اجرای قابلیتهای هوشمند با به کارگیری هوش مصنوعی (AI) بر روی منابع امنیتی عمومی که ویژگی‌هایی مانند انتقال تصویر هوشمند و تبدیل ویدیو به داده‌های IoT را فراهم می‌کند. در نتیجۀ وجود این امکانات در این فاز سرویس گیرندگان از گشت‌زنی، اجرای قانون و برنامه‌ریزی منابع و امنیت شهری به صورت موثرتری بهره‌مند خواهند شد.

 

 


داده‌های ترکیبی و اشتراک گذاری آنها

داده های ترکیبی IoT در سیستم‌های ویدیویی هوشمند و توسط اطلاعات به دست آمده از شبکه‌ها با توجه به نیازهای عملی تجاری تولید می‌شوند و متعاقب آن خدمات ارزش افزوده ایجاد می‌شوند. سرویس‌دهندگان می‌توانند از موقعیت امنیتی دقیق در سطح شهر به سرعت بهره‌مند و آگاه شوند.

آنچه ما ارائه می‌دهیم

پس از سیر عملیاتی که در بالا به آن اشاره شد ، می توان فهمید که توسعۀ امنیت شهری چند فاز دارد. با ورود به هر گام در مرحلۀ جدید، امکانات و فرصت های تازه‌ای ایجاد می‌شود.

Intelligent video system

 

نمودار زیر طیف کاملی از سیستم‌های کنترلی ارائه شده توسط هایک ویژن (Hikevision) برای این مراحل را نشان می‌دهد.مهرتجارت نیز در این زمینه تجارب بسیار ارزشمندی کسب کرده است.ماازاینکه تجارب خود را در اختیار همکاران و همچنین کارفرمایان عزیز کشورمان قرار دهیم استقبال میکنیم.

 

فاز 1: پایه‌ریزی سیستم امنیت شهری که قابلیت رشد و توسعه داشته باشد.
سیستم کنترل زمینی

شرکت هایک ویژن دوربین‌های امنیتی را ارائه می‌دهد که منحصرا برای سناریوهای شهری طراحی شده‌اند تا بتوانند نیازهای امنیتی عمومی را برآورده کنند. سیستم کنترل زمینی پایه و اساس زیرساخت‌های امنیتی شهری است. دوربین‌هایی که در مکان‌های اصلی و کلیدی مسیرهای شهری قرار دارند، برای مسئولین این امر اطلاعات با ارزشی را فراهم می‌کنند.

سیستم کنترل هوایی

با استقرار و نصب دوربین‌های PTZ با سرعت بالا، سیستم‌های موقعیت‌یابی ، دوربین‌های PanoVu، هواپیماهای بدون سرنشین و تجهیزات ضد پهپاد در نقاط بلند شهر، یک سیستم حفاظت از حریم هوایی شکل می گیرد. مخلوط گره های پویا و استاتیک و ترکیب ادراک جهانی و گرفتن جزئیات باعث می شود سیستم کنترل هوایی بخشی جدایی ناپذیر از امنیت شهری باشد.

سیستم کنترل متحرک

در سیستم نظارتی ثابت معمولاً صحنه‌های مهم شهری پوشش داده می‌شود، اما دامنه نظارتی آن محدود است. اگر شهر را به عنوان یک مجموعه کلی در نظر بگیریم و اگر فقط سیستم نظارتی ثابت وجود داشته باشد، وجود نقاط کوری که از چشم این سیستم دور بماند حتمی است. سیستم کنترلی متحرک برای حل این مشکل طراحی شده است. برای داشتن واکنشی سریع و منعطف، این سیستم شامل دوربین‌های که بر روی لباس تعبیه می‌شوند و دوربین‌های دام PTZ قابل حمل می‌شوند. این نوع دوربین‌ها امکان استقرار سریع در مواقع اضطراری و در جایی که نظارت ثابت در دسترس یا امکان پذیر نباشد را فراهم می‌کند.

برقراری امنیت شهری

سیستم هشدار

نصب سیستم هشدار تا حد زیادی نیاز به نیروی انسانی را کاهش می‌دهد، اما موضوع مهم این است که این سیستم باید با دقت بسیار بالای ساخته و نصب شود.

فناوری ردیاب هوشمند هایک‌ویژن (Hikvision’s Smart Detection) این اطمینان را به شما می‌دهد که هشداری که به مرکز فرمان رسیده معتبر است و ارزش واکنش نشان دادن را دارد. از سوی دیگر، از آنجایی که با اجرای این سیستم نیروهای پلیس می‌توانند پیش از رویداد حادثه با فردی که در خطر است و موضوعی او را تهدید می‌کند، تماس تصویری برقرار کنند؛ پیاده‌سازی چنین سیستمی و دریافت هشدار در مواقع اضطراری حس امنیت را در شهروندان افزایش می‌دهد.

 

فاز 2: معرفی سیستم کنترلی جدید که سطح امنیت هوشمند شهری را افزایش دهد
سیستم کنترل هوشمند

با پیشرفت و تکامل فناوری‌های مربوط به هوش مصنوعی و بهبود غیرمنتظرۀ بهره‌وری و تاثیر آن در امنیت شهری، این حوزه وارد دورۀ جدید و هیجان انگیزی شده است. با وجود قابلیت‌های گستردۀ هوش مصنوعی و درک عمیقی که از صنعت حفظ امنیت مبتنی بر تهیۀ فیلم وتصویر وجود دارد، هایک‌ویژن الگوریتم‌های اختصاصی یادگیری عمیق خود را با دستگاه‌های مدرنی که توانایی درک هوشمندانه دارند و از لحاظ محاسباتی و پردازش ابری قدرتمند هستند، ادغام می‌کند. در نهایت‌، این سیستم داده‌های مؤثر و دقیقی را تولید ‌کرده و در نتیجۀ آن برنامه‌های امنیتی کاربردی‌ و مفیدتری را ارائه می‌دهد.

پایگاه داده

پنج لایۀ سیستم‌های کنترلی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و  تا پوشش امنیتی جامعی را برای شهر فراهم کنند، اما این کافی نیست. برای برقرار کردن امنیت شهر به صورت کامل و جامع باید یک سیستم مرکزی داشته باشیم و ساخت این سیستم امر اجتناب‌ناپذیری است. این سیستم مرکزی مغز و بخش متفکر و اصلی هزاران دستگاهی خواهد بود که در شهر وجود دارد. هایک ویژن گسترۀ گسترده‌ای از تجهیزات اصلی را فراهم کرده تا سیستم مرکزی بصری، آنلاین، در زمان واقعی و هوشمندی را ایجاد کند. این موارد شامل راهکارهای ذخیره‌سازی ویدئویی که عملکرد مطمئنی دارند، نمایشگرهای بزرگ با کیفیت بالا و راهکارهای مربوط به انتقال به رایانه مرکزی، داده‌های حجیم و امکانات مربوط به آموزش الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌شود. علاوه بر این، هایک‌ویژن برای به اشتراک‌گذاری قابلیت‌های کاربردی چند جانبه و غنی خود که بر اساس پردازش و تحلیل داده صورت می‌گیرد، سیستم کاربردی قدرتمندی را ارائه می‌دهد.


ابر هوش مصنوعی

در سه فازی که در بالا ذکر شد، توسعه سیستم  براساس معماری AI Cloud یا ابر مصنوعی صورت می‌گیرد، که به آن Edge Nodes ، Edge Domains و Cloud Center  اختصاص داده می‌شود تا با راهکاری مختلف شهری تطبیق پیدا کرده و نیازهای آنها را در هر سطح و سازمانی برآورده نماید.

پایگاه ابری (Cloud Centre): برنامه‌های کاربردی جامعراهکار هایک ویژن برای امنیت شهری

در این پایگاه داده های تجاری و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ چند بعدی با یگدیگر ترکیب می‌شوند.

دامنه edge: برنامه های کاربردی چند منظوره

برنامه های هوشمند و جمع آوری ، ذخیره و پردازش داده‌ها

Edge Node: برنامه‌های کاربردی اختصاصی

جمع آوری داده ها از سنسورهای چند بعدی و پردازش نهایی آنها


مزایای عمدۀ این طرح

راه‌کارهای انتها به انتها (End-to-End)

پوشش‌دهی راهکارهای مربوط به جمع‌آوری‌اطلاعات، تجزیه و تحلیل، پردازش و کاربرد آنها.

حفاظت کلی
  • پوشش کامل بدون وجود نقاط کور
  • حفاظت شبانه‌روزی

دسترسی آزاد

  • براساس معماری ابری
  • به اشتراک‌گذاری قابلیت‌ها در زیرساخت‌ها، داده‌ها، سیستم‌عامل‌‌ها و سرویس‌های کاربردی با همکاران

هوش مصنوعی

  • توانمند‌سازی برنامه‌های کاربردی چندسناریویی توسط الگوریتم های یادگیری عمیق خود توسعه یافته
  • غنی‌سازی داده‌ها جهت پشتیبانی بهتر ساختار شهرهای هوشمند

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

راهکار نظارت تصویری بیمارستان ها
راهکارهای فروشگاهی
نصب دوربین مدار بسته در مهد کودک
راهکار های حمل و نقل
بررسی کلی نظارت تصویری در محیط آموزشی
 بررسی کلی کنترل ترافیک

راهکار هایک ویژن برای امنیت شهری