امنیت ساختمان‌

صبح شلوغ و پر رفت و آمدی را در شهر تصور کنید افراد با عجله از ساختمان و خانه‌های خود خارج می‌شوند، در کافه توقف میکنند، راه خود را از میان جمعیت باز کرده و به سمت ایستگاه مترو می‌روند و درست به موقع به محل کار خود می‌رسند. در زندگی روزانه موضوع مشترکی در آپارتمان‌ها، مجتمع‌های تجاری و ساختمانهای اداری وجود دارد و آن برآوردن نیازهای امنیتی و حفظ امنیت ساختمان‌ است. دقیقا به همین علت است که هایک‌ویژن با ارائۀ یک بستۀ کلی که شامل چندین مؤلفه اساسی امنیت و اطلاعات است مانند سیستم نظارت تصویری، سیستم‌های هشدار، سیستم‌های ورودی و خروجی، و سیستم‌های کنترل دسترسی راهکار جامعی را برای حفظ امنیت ساختمان‌ فراهم می‌کند.

با توجه به سطح نیازها و محدودیت‌های هر مکانی می‌توان ترکیبی از هر کدام از سیستم‌ها و کاربردهای آنها را ارائه و شخصی‌سازی کرد. پیشنهادات ما طوری است که از عمده ترین نیازهای امنیتی تا عملکردها و کاربردهای هوشمند را پوشش می‌دهد که این موضوع موجب بهبود اثربخشی و کیفیت مدیریت و تجربه کاربران می‌شود.

نمونه‌هایی از پروژه‌های هایک ویژن

راهکارهای نظارت تصویری هایک ویژن امنیت شرکت اورنج کامرون

(Orange Cameroon) را تامین کرده است

hiktejarat

 

گروه شرکت‌های اورنج کامرون (Orange Cameroon)، یکی از شرکت‌های پیشرو در کامرون به دلیل نوآوری در محصولات و راهکارهای هایک ویژن که یکی از به‌نام‌ترین تامین کنندگان این محصولات است برای سیستم‌های امنیتی خود از نرم‌افزارهای iVMS، NVR،  دوربین‌های IP و رمزگشاهای (decoder) این برند استفاده کرده است.

شرکت اورنج کامرون (Orange Cameroon) برای تثبیت جایگاه خود در این کشور 23 میلیون نفری آفریقایی، تصمیم دارد به تدریج برنامه‌های صوتی و پیامکی را با ارتباطات داده و خدمات ارزش افزوده جایگزین کند و همچنین پوشش‌دهی3G و 4G خود را گسترش داده و شبکه دسترسی خود را ارتقا دهد.

 

 

پیشینۀ پروژه

شرکت اورنج کامرون (Orange Cameroon)  در نظر دارد تا برای رفع مشکلات مربوط به سرقت سهام که به صورت مکرر در بسیاری از سایت‌های این شرکت پیش می‌آید و برآورده ساختن ملزومات مربوط به مدیریت کنترل دسترسی در برخی مناطق حساس، و همچنین تأیید مکان و وضعیت کارمندان خود، راهکارهایی را ارائه دهد. سرویتل (Servitel) شرکت پیمانکار و متخصص یکپارچه‌سازی سیستم است که در دوالا (بندر و قطب اقتصادی کامرون) مستقر است.شرکت اورنج کامرون (Orange Cameroon)  نیازهای خود را با سرویتل (Servitel) مطرح کرد و از آن شرکت خواست تا برای برآوردن این نیازها راهکار موثری ارائه دهد. سرویتل (Servitel) با استفاده از اطلاعات به دست آمده از مطالعۀ یازده سایت که توسط تیم امنیتی شرکت اورنج پیشنهاد شده بود و در نظر گرفتن بازخورد کارکنان، پس از بررسی‌های فراوان ،

در مرحلۀ اول مشخصات سیستم نظارتی جدید تهیه و تصویب شد. یازده مکانی که شرکت اورنج ارائه داده بودو باید تحت پوشش قرار می‌گرفت شامل این موارد می‌شد:

دفتر مرکزی شرکت در دوالا ، بخش فنی، بخش تجاری و سایت‌های خرده فروشی و فنی این شرکت در 10 شهر دیگر کامرون.

در بیشتر مکان‌‌هایی ذکر شده ترکیبی از ورودی و خروجی، حفاظ‌‌های وجود در محوطۀ خارجی ساختمان، موارد موجود در پشت بام ساختمان و محوطۀ داخلی آن تحت پوشش سیستم نظارت تصویری جدید قرار می‌گرفتند.

امنیت ساختمان‌

مزایای این سیستم

از آنجایی که سیستم نظارت تصویری به صورت همزمان و زنده اجرا می‌شد؛ راه افتادن آن همراه با مزیتهای امنیتی داشت که مورد نظر شرکت بود و در نتیجه تاثیرات مثبتی در بر داشت. گرگوری، از مقامات ارشد این شرکت اظهار داشت: «اورنج توانست با کاهش تعداد پرسنل امنیتی مورد نیاز، هزینه‌های عملیاتی خود را کاهش دهد.»

«با توجه به مشخصات سیستمی که مورد نیاز این شرکت بود، ما پیش از پروژه گروه اورنج هم برای بسیاری از مشتریان دیگر از هایک ویژن استفاده کرده و موفق بودیم و اطمینان داشتیم که راه‌حل پیشنهادی ما از لحاظ هزینه کیفیت و عملکرد عالی و رقابتی است و این عامل مهمی در تامین امنیت این سیستم به حساب می‌آمد»

با نگاه رو به جلویی که این شرکت داشته میبینیم طرح ارائه شده که مبتنی بر محصولات هایک ویژن می‌باشد، موفقیت بزرگی تلقی شده، و به همین ترتیب، مرحله دوم آن یعنی نصب هم مشخص و کارهایی برای گسترش آن و پوشش‌دهی سایر سایت‌های این شرکت در سراسر کامرون آغاز شده است.

هایک ویژن در گیت‌های تردد ساختمان های نیویورک

خرید دوربین مداربسته هایک ویژن

در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی لوکس نیویورک از کارت‌های فشرده‌سازی تصویر هایک‌ویژن استفاده می‌شود. این بلوک یکی از ساختمان‌های مربوط به مجموعه سازه‌های اطراف رودخانه مجاور منهتن است که افرادی مانند کالوین کلاین و نیکول کیدمن در آنجا ساکن هستند.

طراح این ساختمان‌ها ریچارد مِیِر، یکی از پنج گروه معماری شناخته شده در نیویورک می‌باشد. این شرکت در دهۀ 70 پا به این عرصه گذاشت. آخرین سازۀ آنها در شمارۀ 165 خیابان چارلز واقع شده است. این سازه مجهز به نگهبان در از راه دور است. این ویژگی به ساکنان این امکان را می‌دهد تا از طریق مدیریت اطلاعات مبتنی بر وب، راحتی و امنیتی داشته باشند که در حضور نگهبان فیزیکی برقرار است.

یکی از اجزای اصلی سرورهای کنترل امنیت در این ساختمان کارت‌های فشرده‌سازی تصویر هایک‌ویژن مدل DS-4008HCI high-resolution است. این واحدهای H.264 (MPEG-4/Part 10) که به صورت در لحظه (real time) پردازش می‌کنند، با استفاده از استاندارد OggVorbis که پروتکلی آزاد است امکان فشرده سازی صوتی را هم فراهم می‌کند. در این واحدها نرخ نمونه برداری 16KHz و نرخ خروجی 16kbps است. یک کامپیوتر رو میزی به تنهایی می‌تواند تا 64 کانال را پشتیبانی کند. این واحدها هنگام بررسی محرک‌های حرکتی و ردیابی آنها و رد فعالیتهای کاذب از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

 

چالش‌های مربوط به امنیت ساختمان

از آنجایی که سرقت و کلاهبرداری به واسطۀ تماس‌های دروغین در حال افزایش است، مدیران این نوع ساختمان‌ها برای ارائه این سیستم‌ها، ضمن پایین نگه داشتن هزینه‌ها با چالش‌هایی روبرو هستند. این امر به ویژه برای افراد مسن یا آسیب‌پذیر جامعه از جمله افراد مشهور بسیار مهم است.

مدیریت و دسترسی هوشمندانه با به کارگیری فن‌آوری صوتی و تصویری پیشرفته، پیشرو بودن این روش را اثبات می‌کند، زیرا وجود چنین سیستمی از پیش‌آمدن خطای انسانی جلوگیری کرده و نیاز به پرسنل و موارد مربوط به استخدام و نگهداری آنها را برطرف می‌کند. نظارت مجازی ساختمان‌های مسکونی شامل فناوری نظارتی است که بر خلاف نیروی انسانی هنگام انجام وظیفه خوابش نمی‌برد، استراحت نمی‌کند یا هنگام بیماری مرخصی نمی‌گیرد.

راهکار

سرویس مجازی یکپارچۀ مستقر در نیویورک به عنوان یکی از سیستم‌های مدیریت کنترل دسترسی پیشرو، بیش از ده سال است که برای توسعۀ Virtual Doorman® به صورت تخصصی خدمات مربوط به کنفرانس ویدیویی و نظارتی . اکنون در محصولات نسل سوم آنها ، Virtual Service قادر است با یک کابل و یک جفت سیم با کد رنگی راهکاری را ارائه دهد که به فقط به اتصال به اینترنت نیاز دارد.

با ورود افرادی مانند کارمندان فروشگاه، پیک فست فود یا نظافت‌چی‌ها که وارد ساختمان می‌شوند تا چیزی را تحویل دهند، سیستم نظارت تصویری و و فیدهای صوتی فعال می‌شوند. داده‌ها به ایستگاه مرکزی خدمات مجازی ارسال می‌شوند جایی که در آن به جای هوش‌مصنوعی، انسان‌ها مستقر هستند و فرد را ارزیابی می‌کند. این سیستم بسته به آن که فرد تازه وارد بازدیدکننده یا از ساکنین است، خدمات مناسبی را ارئه می‌دهد. ساکنان می‌توانند خدمات را بر اساس نیازهای خود تنظیم کنند و  مهمان جدیدی را به نرم افزار اضافه کنند و برای بازدهی بهتر از شیوه زندگی خود اطلاعاتی را ارائه دهند.

کنترل کلی ساختمان مجلس اردن

hikvision cctv

در سرتاسر جهان تمام دولت‌ها و حکومت‌ها امنیت خود و نمایندگان منتخب و پرسنل خود را بسیار جدی می‌گیرند. طبیعتا در اردن هم این موضوع حائز اهمیت است، به طوری که اخیراً 150 نماینده منتخب در پارلمان ملی از ارتقا کامل سیستم نظارت دوربین مدار بسته بهره‌مند شدند. درحال‌حاضر سیستم‌های نظارتی هایک ویژن با بیش از 100 دوربین در ساختمان مجلس وجود دارد که امنیت نمایندگان را از همه لحاظ تامین کرده و موفقیت چشمگیری را به دست آورده است؛ هرچند این موضوع که فقط روزی سه ساعت به تیم نصب امکان دسترسی داده بودند، موجب دردسر آنها شده بود.

مقدمه

پادشاهی هاشمی اردن، در شرق رود اردن واقع شده و بدین ترتیب از همسایۀ خود اسرائیل جدا شده است. اردن به دلیل ثبات و دموکراسی پارلمانی که دارد در خاورمیانه شناخته شده است. قوه مقننۀ این کشور از دو مجلس جداگانه تشکیل شده است: مجلس 75 نفرۀ سنا («مجلس العین») ، که همه آنها مستقیماً توسط پادشاه منصوب می شوند، و مجلس نمایندگان 150 نفره («مجلس النواوه») ، که با برگزاری انتخابات به این مجلس راه پیدا می‌کنند.

 

 

مانند تمام مراجع اجرای قانون در دنیا وقتی مجلس نمایندگان جلسه دارد،ساختمان آن مملو از اعضای مجلس، مشاوران و مقامات داخلی و خارجی، دیپلمات‌ها و بازدیدکنندگان می‌شود. بنابراین وقتی تیم امنیتی تصمیم گرفت به عنوان بخشی از سیستم حفاظتی از سیستم نظارت تصویری و دوربین‌های مدار بسته استفاده کند، دو موضوع مطرح شد اول اینکه این سیستم باید از لحاظ مالی به صرفه باشد و با سرعت هرچه تمام‌تر نصب شود تا از ساختمان مجلس و افرادی که در آنجا رفت و آمد می‌کردند محافظت کند، از سوی دیگر روند نصب باید به گونه‌ای باشد که افراد بتوانند روال کاری عادی خود را داشته باشند، بنابراین دسترسی تیم طراحی و نصب به شدت محدود شد.

راهکار

برای طراحی و اجرای سیستم نظارت تصویری و دوربین‌های مداربسته در مجلس هایک‌ویژن انتخاب شد. راهکار انتخابی آنها شامل بیش از 100 دوربین می‌شد که هر دوربین به یکی از چهار DVR  64 کانال موجود در اتاق کنترل اصلی متصل می‌شود. از نکات قابل توجه این راهکار انتخاب نه نوع مختلف دوربین شبکه IP از سری‌های Hikvision Easy IP و SMART IP بود.

به گفته عمار عوامله، مدیر فناوری اطلاعات مجلس اردن« علی‌رغم محدودیت‎هایی که در بودجه وجود داشت. یکی از نیازهای اصلی سیستم نظارتی جدید این بود که ساختمان اصلی و کلیه محوطه‌ها و ورودی‌های آن‌ها تا حد امکان پوشش داده شوند. به همین علت از دوربین‌های IP سری سری 1.3MP و 3MP 2  هایک ویژن استفاده کردیم. برای دستیابی به سیستم مورد نظرمان حدود 100 دوربین از دو سری مختلف به کار گرفته شدند، بیشتر دوربین‌ها مینی دام DS-2CD2312-I و شبکه خارجی DS-2CD2332-I که 9 دوربین DS-2CD2212-I5 و DS-2CD2232-I5 EXIR Bullet  از آنها پشتیبانی می‌کنند.

او در ادامه می‌گوید: « انتخاب دوربین‌های مینی دام انتخابی عالی بود: قابلیت‌ کاکرد واقعی در روز / شب با برد IR 30 متر، پوشش‌دهی محیطی IP66 و 3D DNR ، DWDR و ویژگی جبران نور پس‌زمینه که قابل برنامه‌ریزی است فیلمی با کیفیت عالی فراهم می‌کند. تصمیم گرفتیم در مکان‌هایی که نور کافی وجود نداشت از دوربین‌های بولت EXIR استفاده کنیم زیرا دامنه IT 50 متری گسترده آنها ویژگی بسیار کارآمدی است.»

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

راهکار نظارت تصویری بیمارستان ها
راهکارهای فروشگاهی
سیستم حفاظتی و نصب دوربین مداربسته در بانک
نصب دوربین مدار بسته در مهد کودک
راهکار های حمل و نقل
بررسی کلی نظارت تصویری در محیط آموزشی
راهکار هابرای امنیت شهری
 بررسی کلی کنترل ترافیک

امنیت ساختمان‌