چگونه ابداعات امنیتی آزادی را ارتقا داده و از جان افراد جامعه حفاظت می‌کند؟

746 بازدید بدون دیدگاه
0
(0)
خواندن این مطلب

ابداعات امنیتی در یک دهه تحولات بسیاری در زندگی انسان را رقم زده است. انسان‌ها همواره نیازی ذاتی به تامین امنیت خود در برابر خطر احتمالی داشته‌اند و این نیاز همچنان در معرض تهدید توسط عوامل مختلف است. از روشن کردن آتش توسط انسان‌های اولیه در ورودی غار به منظور جلوگیری از ورود جانوران شکارچی گرفته تا قفل کردن درب منازل در دنیای امروز مواردی به هست که انسان در تمام تاریخ حیات خود به فکر بهبود میزان امنیت محل سکونت و کار خود بوده است. بنابراین می توان چنین گفت که این نیاز همواره در حال ارتقا بوده و بشر را به سمت ابداعات نوین سوق داده است. امروزه بیشتر از هر زمانی انسان‌ها به احساس امنیت در برابر مخاطرات فیزیکی و حتی بیولوژیکی نیاز دارند.

در بحث امنیت انسان‌ها نشان داده‌اند که می‌توانند بسته به شرایط مختلف خود را با فضای اطراف تطبیق دهند. با شروع همه‌گیری ویروس کرونا، دیدن خیابانی که در آن افراد با ماسک‌های صورت حاضر نشده‌اند عجیب به نظر می‌رسد، در حالی که تا سال گذشته دیدن اتفاقات امروز غیر منتظره بود. ماسک زدن در حالت عادی انتخابی نیست که مورد پسند همگان باشد، اما در شرایط حساس کنونی به یک رویه تبدیل شده است.

در مورد استفاده از تکنولوژی نیز همین‌طور است. علاوه بر تامین امنیت مطلق، تکنولوژی‌هایی که برای تامین امنیت اماکن عمومی به کار می‌رفتند می‌توانند امروزه به صورت یکپارچه و متصل به هم به کار رفته تا محیط زندگی انسان‌ها را امن‌تر کنند. در حضور تکنولوژی‌های امنیتی امروز می‌توان با خیال راحت‌تری در مورد امنیت فردی به گشت و گذار در اماکن مختلف پرداخت.

تکنولوژی در خدمت آزادی

سوال اصلی این است که آیا ابداعات امنیتی در خدمت آزادی است یا تهدید برای از بین بردن آن است. یک مثال خوب در رابطه با ارتباط تکنولوژی و آزادی وقایع 11 سپتامبر 2001 است. بعد از این واقعه سخت‌گیری و بازرسی در فرودگاه‌ها به مراتب افزایش یافت و احتمالا از بسایری از حملات دیگر جلوگیری کرد. این بازرسی‌ها می‌توانستند باعث القای حس اعتماد بیشتر برای مسافران شوند. در صورتی که بتوان با این تکنولوژی‌ها از ارتکاب یک جرم پیشگیری کرد، استفاده از آن موفقیت‌آمیز بوده است. در این صورت باید با استفاده از این مدل تکنولوژی در اماکن حساس مانند فرودگاه‌ها و در حالتی که کمتر قابل تشخیص باشند، امنیت این اماکن را تامین کرد. در این روش علاوه بر پیشگیری از حادثه، به آزادی مسافران نیز احترام بیشتری گذاشته می‌شود. چرا که هویت آن‌ها تا زمانی که تهدیدی بر علیه امنیت رخ نداده است، محفوظ می‌ماند.

راهکارهای امنیتی قابل مخفی‌سازی

ابداعات امنیتی به مرور باعث بهبود عملکرد سیستم های امنیتی شده است. امروزه بسیاری از ایستگاه‌ها به صورت واضح و با استفاده از دستگاه‌هایی مانند فلزیاب و دوربین مدار بسته ، به بررسی افراد از نظر امنیتی می‌پردازند. در صورت جایگزینی این دستگاه‌ها -که مردم را به منظور بازرسی معطل می‌کنند- با سیستم‌هایی جدید و خلاقانه که نیاز به تماس مستقیم با رهگذران را نداشته و به صورت نامحسوس به بررسی افراد می‌پردازد، می‌توان میزان بهره‌وری سیستم امنیتی را افزایش داد.ابداعات امنیتی

بیشتر بخوانید:   هایک ویژن    نصب دوربین مدار بسته     دوربین تی وی تی   قیمت دوربین مداربسته

نکاتی برای خرید و نصب دوربین مدار بسته:

خرید و نصب دوربین های مدار بسته نیاز به مشاوره و تخصص بالایی دارد و در نتیجه برای خریدی مناسب و امن پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز با اشخاص صاحب صلاحیت و معتمد صنعت امنیت صحبت کنید تا شما را برای خرید بهترین و مناسب ترین دوربین مدار بسته راهنمایی کنند. در حال حاضر شما می توانید دوربین های مدار بسته برند هایک ویژن ، تی وی تی ، تیاندی ، حارس و … را از شرکت مهر تجارت خریداری کنید و از خدمات پس از فروش شرکت مهر تجارت نیز بهره مند شوید. این خدمات شامل راهنمایی پیش از خرید، خرید مناسب و مقرون به صرفه ، ارائه خدمات نصب و پشتیبانی دوربین ها به صورت دائم و شبانه روزی می شود. لازم به ذکر است که شرکت مهر تجارت نمایندگی هایک ویژن در ایران را دارد و در نتیجه ضمانت اصالت دوربین هایک ویژن را نیز به شما ارائه می کند.

به طور مثال، پیشرفت‌های جدید در تکنولوژی‌های مغناطیسی را می‌توان در وسایل روزمره و خوشایند مانند گلدان‌های تزئینی پنهان کرد. مردم از مقابل این گونه اشیا بدون آن که متوجه شوند هرروزه عبور می‌کنند. سنسورهای مخفی‌شده افرادی که از نزدیکی آن‌ها عبور می‌کنند را بررسی کرده و می‌توانند وسایل روی بدن شخص را نیز تشخیص دهند و در صورت تشخیص وسایلی مخاطره‌آمیز مااند سلاح و چاقو، با به صدا در آوردن هشدار، کادر امنیتی را خبر می‌کنند. علاوه بر اشیاء فیزیکی، سنسورهایی کوچک و قابل مخفی‌سازی نیز وجود دارند که می‌توانند مواد منفجره، شیمیایی و فرّار را تشخیص دهند و مراجع مرتبط را آگاه سازند.

سنسورهای تشخیص خطر

از این سنسورهای تشخیص خطر می‌توان همزمان با راهکارهای امنیتی موجود مانند سیستم‌های کنترل دسترسی (Access Control) و همچنین سیاست‌ها و رویه‌های امنیتی استفاده کرد تا بازدهی و عملکرد پرسنل امنیتی مکان بالا رود. برای یک مثال عالی از این یکپارچگی می‌توان به استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص اشیا با هوش مصنوعی و کامپیوتر به طور همزمان با دوربین مداربسته به منظور تشخیص تهدیدهای امنیتی مانند اسلحه و چاقو اشاره کرد. در یک هشدار پیش از وقوع حادثه هر ثانیه می‌تواند جان افرادی را نجات دهد. می‌توان مراجع قانونی و امنیتی را سریعا خبر کرد تا اقدامات لازم فورا انجام پذیرد.

افزایش گستره‌ی امنیتی با استفاده از سنسورها به معنای آن است که عوامل امنیتی مجموعه برای رسیدن به منطقه‌ی تحت تهدید نیاز به افراد بیشتر ندارند. با استفاده‌ی هرچه بیشتر از این راهکارها، آگاهی در برابر اینگونه تکنولوژی‌ها بیشتر به سمت بازار روانه می‌شود. مجرمان قبل از انجام حمله و در حین فکر کردن به آن احتمال بیشتری برای دستگیری دارند. همچنین، شهروندان مطیع قانون نیز برای جابجایی در مناطق مختلف دارای آزادی عمل بیشتری هستند، چرا که نیازی به بازرسی مکرر وجود نخواهد داشت. بنابراین ابداعات امنیتی می تواند سرعت عمل در هنگام بروز خطر های غیر قابل پیش بینی را افزایش دهد.

رسیدگی به تهدیدات فعلی برای اقدام فوری

متاسفانه هرساله آمار حملات با سلاح‌های سرد و گرم رو به افزایش است. این آمار در ایالات متحده با شروع پاندمی ویروس کرونا و ناآرامی‌های مدنی بیشتر هم شده است. با افزایش میلیونی خرید اسلحه در سال 2020 نسبت سال 2019، احتمال استفاده از این سلاح‌ها توسط افراد شرور هم زیاد شده است.

تشدید کردن اقدامات امنیتی در مواضع آسیب‌پذیر مانند مدارس، استادیوم‌ها و اقامت‌گاه‌ها ضروری است. با این وجود، ذات اینگونه اماکن که برای دورهمی، آرامش و خوش‌گذرانی استفاده می‌شوند با تشدید تمهیدات امنیتی و ساخت فضایی زندان‌گونه برای آن‌ها همخوانی ندارد. به همین دلیل بسیاری از این اماکن عمومی درحال توسعه‌ی سرمایه‌گذاری خود برای استفاده از سنسورهای نوین در مواضع حساس خود هستند. این اتفاق می‌تواند باعث به وجود آمدن یک تجربه‌ی یک‌پارچه برای شهروندان شود به طوری که بتوانند بدون زیر سوال رفتن طرز زندگی خود و نمایان ساختن اشیای داخل جیب و وسایل شخصی، به عبور و مرور راحت و بدون وقفه در فضاهای مختلف شهری بپردازند.

امن کردن اماکن عمومی

در سال های اخیر در بسیاری ازشهرهای مختلف جهان شاهد افزایش تحدید های جانی در اماکن عمومی بوده ایم. ابداعات امنیتی می تواند امنیت شهروندان در این اماکن را به شکل محسوسی افزایش دهد. علاوه بر نصب تجهیزات معمولی امنیتی در مکان‌های مجزا، امروزه مدیران و شوراهای شهری به دنبال استفاده‌ی گسترده از تکنولوژی‌های امنیتی جدید، مخفی، بدون تماس و ساده هستند؛ همگی با هدف تامین هر چه بیشتر امنیت در اماکن عمومی شهر. همچنین با استفاده از سیستم‌های امنیتی یکپارچه و مرتبط، با تشخیص یک تهدید امنیتی در یک مکان، می‌توان هشدار را در تمامی منطقه به صدا درآورد تا همه‌ی مناطق نزدیک در مقابل تهدید احتمالی آگاه باشند. اصطلاح شهرهای هوشمند حتما به گوش همه‌ی ما خورده است، با خلاقیت‌های موجود در تشخیص تهدیدهای فیزیکی و بیولوژیکی، این شهرها می‌توانند به همان اندازه نیز امن باشند.

مقالات مرتبط:

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط