کنترل ترافیک

traffic

تصادف‌های وسایل‌نقلیه‌موتوری منجر‌به‌جراحت، آسیب‌رساندن به اموال‌عمومی و خصوصی و حتی در برخی موارد که برخورد خیلی جدی باشد منجر‌به مرگ‌می‌شود.

روند‌فعلی نشان‌می‌دهد که این وضعیت همچنان تا سال‌های آینده ادامه خواهد یافت. با‌توجه به آمارهای ارائه‌شده از سوی سازمان‌بهداشت‌جهانی (World Health Organization (WHO) تصادفات‌رانندگی و جاده‌ای درجهان سالانه جان 1.35 میلیون‌نفر را می‌گیرد و منجربه‌جراحت 50 میلیون نفر می‌شود.این آمارها می‌توانند ناشی از سرعت‌زیاد، عدم‌تمرکز و دقت‌راننده، یا نداشتن تجهیزات‌ایمنی مانند کلاه‌کاسکت باشد. متاسفانه این مرگ‌و‌میر و جراحت‌ها قابل پیشگیری نیستند و این حقیت تلخی است که باید پذیرفته شود.همانطور که جمعیت شهر رشد کرده و زیاد می‌شود، مشکلات ترافیکی و کنترل آن نیز افزایش می‌یابد. بنابراین به شدت به راهکاری نیاز داریم که با افزایش سرعت و رفع پیچیدگی‌های مدیریت ترافیک، نیروی‌کار مورد نیاز را کاهش داده و موجب افزایش کارآیی شود.کنترل ترافیک در سرتاسر دنیا مسائل‌حیاتی و مهمی به‌شمار می‌رود.

نکته‌مهم این‌است که همه‌افراد اعم‌از افرادی که سوار اتومبیل ، اتوبوس ، قطار ، مترو ، موتور سیکلت ، دوچرخه و یا پیاده هستند باید بتوانند با امنیت و آرامش از هر نوع وسیله نقلیه استفاده کنند.راه‌کار هوشمند ترافیکی هایک‌ویژن که عملکرد آن اثبات‌شده با تمرکز مضاعف به‌مسائل مربوط‌به ترافیک و موارد مرتبط با آن می‌پردازد.


نمونه‌هایی از پروژه‌های هایک ویژن

پلی که سه شهر مهم را به یکدیگر متصل می‌کند – هایک ویژن کنترل ترافیک پل ماکائو، ژوهای و هنگ کنگ را بهینه می‌کند:

موضوع مشترکی میان سه شهر مشهور که دورتادور خلیج قرار دارند  وجود دارد:

در هر یک از آنها حداقل یک پل مشهور وجود دارد.

  • پل‌های گلدن گیت و سان فرانسیسکو-اوکلند در منطقۀ خلیجی سان فرانسیسکو قرار دارند.
  • پل‌های ورازانو-نَروز و بروکلین در نیویورک هستند.
  • و توکیو دارای پل بزرگ ستو و پل گیت توکیو است.

بزرگترین پل منطقه

پل ماکائو حالا بزرگترین پل‌دریایی در چین در منطقۀ‌خلیجی بین سه‌شهر گوانگ‌دونگ، هنگ‌کنگ و ماکائو افتتاح‌شده است که 55 کیلومتر است. این پل هنگ‌کنگ (که منطقۀ بازرگانی ویژه‌ای است) را به ماکائو (که منطقه ویژه تجاری است) و منطقۀ مِین‌لَند چین متصل می‌کند و زمان‌سفر بین این سه شهر را از 3 ساعت به 30 دقیقه کاهش می‌دهد. این پل طوری طراحی شده که در برابر زلزله و طوفان مقاومت کافی را داشته‌باشد و در ساخت آن از  400000 تن فولاد استفاده‌شده که این مقدار برای ساخت 60 برج ایفل کافی است. هدف از ساخت این پل برآوردن نیازهای مسافران و ملزومات حمل و نقل بار میان هنگ‌کنگ، مِین‌لَند (به ویژه منطقۀ پرل ریور غربی) و ماکائو است.

با ساخت این پل مسیر ارتباطی جدیدی برای حمل و نقل میان بانک‌های شرقی و غربی پرل ریور (Pearl River) ایجاد شده است. از دیگر مزایای آن بهبود وضعیت اقتصادی جاری در این مناطق و توسعۀ پایدار آنها می‌باشد.

در تاریخ 24 اکتبر ساعت 9 صبح به وقت محلی، پل میان هنگ کنگ-ژوای-ماکائو به صورت رسمی افتتاح و کار خود را آغاز کرد. برای کنترل ترافیک بندرگاه‌های موجود در ژوهای، هنگ‌کنگ و ماکائو به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کنند.

چیزی که در اینجا قصد معرفی آن را داریم، یکی از امکانات کمکی قابل توجه در ساخت و ساز پروژۀ پل هنگ کنگ ژوای ماکائو است که توسط هایک ویژن پشتیبانی میشود. سیستم مد نظر ما سیستم نظارت و بازرسی وسایل نقلیه است. این سیستم یکی از محوری‌ترین سیستم‌های پشتیبانی این پروژه است که در آن از فناوری تشخیص پلاک، سیستم جمع آوری اطلاعات هوشمند و سیستم نظارت بر زیر خودرو در استفاده شده است.

پلی که سه شهر مهم را به یکدیگر متصل می‌کند – هایک ویژن کنترل ترافیک پل ماکائو، ژوهای و هنگ کنگ را بهینه می‌کند:

موضوع مشترکی میان سه شهر مشهور که دورتادور خلیج قرار دارند  وجود دارد:

در هر یک از آنها حداقل یک پل مشهور وجود دارد.

  • پل‌های گلدن گیت و سان فرانسیسکو-اوکلند در منطقۀ خلیجی سان فرانسیسکو قرار دارند.
  • پل‌های ورازانو-نَروز و بروکلین در نیویورک هستند.
  • و توکیو دارای پل بزرگ ستو و پل گیت توکیو است.

 

با سیستم تشخیص پلاک و کنترل ترافیک حتی میتوان حجم زیادی از وسایل نقلیه را به راحتی کنترل کرد

معمولاً برای تهیۀ‌فیلم‌و‌عکس و جمع‌آوری‌اطلاعات مربوط به پلاک از دوربین‌های‌ویدیویی که وضوح‌تصویر در آنها بالا است استفاده می‌شود.

در ترافیک جاری بر روی این پل وسایل نقلیه از مِین لند چین، هنگ کنگ و ماکائو هستند. و این یعنی دوربین‌هایی که در این سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند باید از دقت بسیار بالایی برخوردار باشندو بتوانند پلاک هر یک از این سه ناحیه را تشخیص دهند.

بعد از گذشت سالها و کسب تجربۀ بسیار در زمینۀ بهینه‌سازی این فناوری، الگوریتم تشخیص پلاکی که در چین به کار گرفته می‎شود تقریبا به بلوغ رسیده است. با این حال، از آنجا که سیستم پلاک دهی در هنگ‌کنگ و ماکائو با چین متفاوت سرعت تشخیص پلاک و میزان موفقیت آن در شناسایی پلاک مورد نظر کمی زمان‌بر است.

هایک ویژن در راستای این پروژه یک کارگروه الگوریتم نویسی تشکیل داد. هدف از تشکیل این تیم ساخت مجدد سیستم تشخیص پلاک موثر و حفظ امنیت بود. در شش ماه اخیر، هایک‌ویژن برای پشتیبانی از عملکرد الگوریتم جدید خود سخت افزاری را ارائه کرده و یک آزمایش شبیه سازی در محل را با استفاده از نمونه‌ای با بیش از 30 هزار وسیله نقلیه عبوری انجام داده است.

میزان موفقیت دوربین‌های ارتقا یافته در تشخیص پلاک‌های هنگ‌کنگ و ماکائو، و همچنین پلاک‌های بین منطقه‌ای (جایی که هر دو پلاک باید به درستی تشخیص داده شوند)، به معیارهای مورد نظر برای طراحی رسیده و حتی از آنها پیشی گرفته‌ است.

کنترل ترافیک

سیستم جمع‌آوری اطلاعات هوشمند برای کنترل ترافیک: ایجاد بستری مناسب برای عبور مسافران با سرعت بیشتر

هایک‌ویژن عملکرد این سیستم را با توجه به انواع مختلف وسایل نقلیه که از روی این پل عبور می‌کنند سفارشی‌کرده‌است به‌طوری‌که بتواند به‌راحتی میان دوربین‌های مختلف سوئیچ‌کند تا بهترین زاویه را پیدا کرده و تصاویر مورد نظر را از آن زاویه تهیه کند(به طور مثال در چین رانندگان در سمت چپ می‌نشینند، اما در هنگ‌کنگ و ماکائو در سمت راست).

دوربین‌های هایک‌ویژن به وسیلۀ قابلیت‌های هوشمند خود، اطلاعات هوشمند را به سرعت و به راحتی حس‌می‌کنند. به‌این‌ترتیب نه تنها فرآیند تأییدهویت راننده‌ها کوتاه می‌شود بلکه این روش برای مدیریت داده‌ها نیز کارآمد‌تر است. علاوه بر این، بخش بزرگی از فرآیند تأیید که فقط به نیروی انسانی متکی هستند نیز از بین می‌رود.


 

سیستم تشخیص پلاک

سیستم نظارت زیر خودرو: سریعتر و مطمئن تر

یکی از مهمترین بخش‌های بازرسی، تشخیص این موضوع است که آیا فرد یا چیزی مانند مواد مخدر در زیر وسیله نقلیه پنهان شده است یا خیر. اگر بخواهیم فقط بر بازرسی فیزیکی و جستجوی دستی که توسط ماموران پلیس صورت می‌گیرد تکیه کنیم، به زمان و نیروی بسیار زیادی نیاز خواهیم داشت، علاوه بر این با انجام دستی این کار عبور و مرور متوقف با سرعت بسیار پایینی انجام خواهد شد. همچنین با توجه به تنوع انواع شاسی در خودروها، تکمیل این فرآیند به صورت دستی بسیار دشوار است.

برای جلوگیری از قاچاق خودرو و وسایل نقلیه در هر مسیر ترافیکی منجر به این پل سیستم پیشرفته‌ای از هایک ویژن نصب شده است. دوربین‌های موجود در این سیستم‌ها قابلیت پویش (اسکن) و تصویربرداری سریع دارند و امکان دستیابی به عکس در زمان واقعی و با کیفیت بالا را به همراه تصویربرداری دقیق از سطح زیرین وسایل نقلیه فراهم می‌کنند.


سیستم نظارت تصویری زیر خودرویی
مزایای این سیستم

این سیستم به FOV 180 درجه مجهز است بنابراین در هیچ وسیلۀ نقیله‌ای هیچ نقطۀ کوری وجود نخواهد داشت. بنابراین تمام تصویر وسیلۀ نقلیه در یک تصویر ارائه میشود. همچنین وجود قابلیت‌هایی مانند سطح بالایی از عایق بودن در برابر آب و گرد و خاک (IP68) موجب افزایش مقاومت این سیستم در برابر باد و باران می‌شود. علاوه بر این، نرم افزارهای حرفه‌ای که برای این سیستم وجود دارد جستجو و بررسی وسایل نقلیۀ موجود را آسان‌تر می‌نماید.با توجه به آمار ارائه شده جستجو و بررسی هر ماشین اگر توسط افسران پلیس صورت بگیرد حدود سه دقیقه زمان می‌برد، اما با این سیستم تنها چند ثانیه زمان می‌برد.به‌علاوه، هایک‌ویژن چندین محصول و راهکار دیگر هم دارد که در سیستم‌های نظارتی‌و کنترل ترافیک دیگر مربوط‌به‌این پل از آنها استفاده‌شده‌است. سیستم‌هایی مانند سیستم‌امنیتی مجهز به امکان حفاظت از رانندگان، سیستم بازرسی هوشمند بار که به طور خاص برای اداره‌گمرک طراحی‌شده‌است. سیستم امنیتی و یکپارچۀ تصویربرداری که به‌طور اختصاری برای استفاده در جزایر مصنوعی طراحی شده است، از محصولات طیف دوتایی تصویربرداری حرارتی در بنادر استفاده‌می‌شود.

 


مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

راهکار نظارت تصویری بیمارستان ها
راهکارهای فروشگاهی
نصب دوربین مدار بسته در مهد کودک
راهکار های حمل و نقل
بررسی کلی نظارت تصویری در محیط آموزشی
راهکار هابرای امنیت شهری

کنترل ترافیک