دستگاه ذخیره سازی تصاویر در دوربین مداربسته / دستگاه NVR / دستگاه DVR

1,332 بازدید بدون دیدگاه
3.5
(4)
خواندن این مطلب

مشاهده قیمت انواع دستگاه ذخیره ساز دوربین مداربسته

 

قیمت دستگاه دی وی آر (DVR)

 

قیمت دستگاه ان وی ار (NVR)

دوربین مدار بسته امروز به یکی از مهمترین ابزار برای حل و فصل جرائم در محاکم قضایی تبدیل شده اند و سند معتبری از وقوع یک جرم برای دادگاه به حساب می آیند. همچنین از این دوربین ها برای بررسی وقایعی که در محلی خاص اتفاق افتاده است استفاده می کنند، وقوع سوانح طبیعی یا بررسی رخداد های جاده ای از جمله این موارد است. اما شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که نحوه ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر در این دوربین مداربسته به چه شکل است؟ آیا در مدل های مختلف دوربین مداربسته تفاوت هایی در نحوه ذخیره سازی وجود دارد؟ در این مقاله به اهمیت و نحوه ذخیره سازی اطلاعات در دوربین های مداربسته می پردازیم.

اهمیت ذخیره سازی تصاویر در دوربین های مداربسته

مهمترین چالش پیش روی سیستم های نظارت تصویری و دوربین مدار بسته ضبط و ذخیره سازی تصاویر محیطی است که این دوربین ها را نصب کرده ایم. به عبارتی دقیق تر چون این دوربین ها به صورت 24 ساعت شبانه روزی و در هفت روز هفته مشغول به ضبط تصاویر هستند حجم وسیعی از دیتا را در خود ذخیره می کنند که در نتیجه نحوه نگهداری آنها بسیار مهم خواهد بود. سیستم های ذخیره سازی مانند هارد یا سیستم های جدید ابری از مهمترین شیوه های ذخیره اطلاعات در این سیستم ها است. پیدایش و دستیابی به حافظه ها و روش های مختلف جهت ثبت و ضبط اطلاعات، روند ذخیره سازی را تا حد چشمگیری آسان کرده است. در همین راستا جهت ثبت اطلاعات خود مسیر سخت و یا دشواری را پیش رو ندارید و تنها با جمع آوری مقداری اطلاعات می توانید چگونگی و نوع ذخیره سازی فایل ها و اطلاعات خود را در این نوع سیستم ها مشخص نمایید.

ابزارها و روش های ذخیره سازی در دوربین مداربسته

در دوربین های مداربسته یک سیستم ذخیره ساز مسئولیت ثبت اطلاعات را به عهده دارد. به عبارتی در فرایند های انجام شده در سیستم ذخیره سازی دوربین های مدار بسته اطلاعات جمع آوری شده به شکل دیجیتال بر روی یک حافظه جانبی ذخیره می شود. راه حل های متنوعی برای ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته Turbo HD وجود دارد که در ادامه گزینه های مختلفی از این روش های ضبط اطلاعات را بررسی خواهیم کرد.

دستگاه های ضبط کننده دوربین مداربسته

تجهیزات ثبت کننده تصاویر در سیستم های نظارتی شامل دستگاه هایی از جمله DVR ، NVR و XVR ها می باشند که هر کدام با توجه به تکنولوژی و فناوری که در ساخت آن ها به کار گرفته شده است، دارای کارکرد و ظرفیت متفاوت در ذخیره سازی هستند. هر کدام از این دستگاه ها توانایی پشتیبانی از تعدادی (در بعضی موارد محدود و در بعضی موارد نامحدود) هارد اینترنال جهت ذخیره سازی اطلاعات را دارند و در کنار این قابلیت، امکان اتصال فلش و یا هارد های جانبی را نیز جهت ثبت اطلاعات بیش تر فراهم آورده اند. خرید این نوع دستگاه های ضبط کننده را می توان به عنوان یکی از ابتدایی ترین روش ها جهت ذخیره اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته AHD تلقی کرد. البته نکته ای که در اینجا شایان ذکر است این می باشد که رسانه های ذکر شده روشی مطمئن تر برای پرداختن به این مسئله هستند. در ادامه همراه ما باشید تا با کارکرد هر کدام از این دستگاه ها در ضبط داده های تصویری آشنا شویم.

دستگاه DVR

دستگاه های ذخیره ساز DVR در حال حاضر رایج ترین دستگاه های ضبط کننده تصاویر سیستم های نظارتی هستند. این دستگاه متناسب با تکنولوژی رو به رشد دوربین مداربسته آنالوگ (Analog) رشد کرده است و در واقع در پروژه هایی که دوربین آنالوگ استفاده می شود برای ذخیره سازی اطلاعات از این نوع دستگاه استفاده می شود. همچنین  این دستگاه های ضبط کننده در مدل های متنوعی در بازار موجود هستند و در نتیجه هر مدل از میزان مشخصی هارد دیسک های داخلی پشتیبانی می کنند. از سوی دیگر شما می توانید بر حسب نیاز برای دسترسی بیش تر به فضای ذخیره سازی  از یک هارد دیسک خارجی و یا فلش نیز در جهت افزایش فضای حافظه این دستگاه ها استفاده کنید.

نکاتی برای خرید و نصب دوربین مدار بسته:

قاعدتا یکی از مهترین ابزاری که برای بالا بردن امنیت مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، نصب دوربین های مدار بسته است، در حال حاضر انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته با قابلیت های متفاوتی مانند دید در شب، دوربین های شمارشگر، دوربین های ترمال و حرارتی و … در بازار وجود دارد اما شاید مهمترین نکته در هنگام خرید دوربین های مدار بسته توجه به اصل بودن دوربین ها و معتبر بودن شرکت سازنده باشد. در حال حاضر معتبر ترین برند تولید کننده دوربین مدار بسته و تجهیزات نظارتی در دنیا شرکت هایک ویژن چین است و شما می توانید محصولات این شرکت را از نمایندگی هایک ویژن در ایران یعنی شرکت مهر تجارت خریداری کنید.

ذخیره سازی تصاویر در دوربین مدار بسته

دستگاه NVR

این نوع از دستگاه ضبط کننده دیجیتالی، وظیفه ضبط و مدیریت تصاویر ارسال شده از دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) را عهده دارد می باشد. تنها وجه تمایز این دستگاه ها نسبت به ضبط کننده های DVR، پشتیبانی از دوربین های شبکه و سرعت عملکرد بهتر آن ها در ذخیره سازی تصاویر با کیفیت بالاتر است. تنها از این دستگاه می توانید در صورتی استفاده نمایید که دوربین های نظارتی شما از نوع تحت شبکه باشند. ضبط کننده های NVR نیز همانند DVR ها از تعداد مشخصی هارد پشتیبانی کرده و امکان اتصال فلش و یا هارد های اکسترنال را نیز فراهم آورده اند که با توجه به مدل های آن ها، این میزان پشتیبانی می تواند متغییر باشد.

دستگاه ضبط تصاویر XVR

با ورود سری جدیدی از سیستم های تصویری در بستر آنالوگ (HD Analog)، دستگاه های ضبط کننده ای ارائه شد که علاوه بر پشتیبانی از دوربین مدار بسته آنالوگ، قابلیت اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه را نیز در آن شاهد بودیم. این دستگاه ها نسلی جدید تری از ضبط کننده های تصاویر دوربین مدار بسته می باشند که امکان ذخیره سازی تصاویر دوربین های آنالوگ و IP را فراهم ساخته اند.

در صورتی که می خواهید دستگاه شما (XVR,NVR,DVR) ذخیره سازی تصاویر را به صورتی مداوم در بازه زمانی طولانی مدت انجام دهد، بایستی به سراغ سرورهای کامپیوتری بروید. زیرا این نوع از ضبط کننده های تصاویر در بهترین حالت خود از 8 هارد HDD با ظرفیت های 6 و 8 ترا بایت پشتیبانی می کنند.

ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته بر روی رایانه و سیستم های شخصی

گزینه بعدی برای ضبط فیلم های دوربین مداربسته استفاده از حافظه نصب شده بر روی رایانه های شخصی است. با بودجه ای بسیار اندک می توانید یک سیستم کامپیوتری متناسب با پروژه نصب دوربین مداربسته خود تهیه کنید و ضبط تصاویر را بر روی این رایانه های معمولی انجام دهید. این راهکار در پروژه های کوچک و متوسط بسیار کاربردی است اما در پروژه های بزرگ مشکل شما را حل نمی کند.

همچنین با پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر رایانه های شخصی امکان ارتقای حافظه ذخیره سازی به شکل قابل توجهی را یافته اند و در نتیجه این راهکار در چند سال اخیر توسط نصاب ها به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین قبل از هر چیز باید تعداد دوربین های نصب شده در محیط را بررسی کنید و محاسبه کنید که برای ضبط تصاویر به شکل 24 ساعته و در تمامی روزهای هفته به چه میزان حافظه نیاز خواهید داشت اگر این حافظه قابلیت استفاده بر روی رایانه های شخصی را داشته باشد بنابراین راهکار رایانه های معمولی برای شما مناسب خواهد بود.

ذخیره سازی تصاویر به وسیله حافظ های SD Card

تکنولوژی در حال پیشرفت است و در صنعت حفاظت تصویری و تجهیزات ذخیره سازی در دوربین های مداربسته نیز شاهد تحولاتی بوده ایم که می تواند منجر به تغییرات بزرگی در این صنعت شود. برای مثال امروز کاربران این اختیار را دارند که از شیوه های مختلفی در جهت ثبت تصاویر دریافتی استفاده کنند.

برای مثال برخی از شرکت های فعال در این زمینه با در نظر گرفتن شرایط خاص نصب دوربین های مداربسته، دوربین های تحت شبکه ای طراحی کرده اند که می تواند به حافظه SD متصل شود و ضبط تصاویر را به راحتی انجام دهد. در چنین دستگاه هایی کافی است بعد از نصب دوربین های مداربسته با تنظیمات ساده ای حافظه SD را به این سیستم متصل کنید. البته از این نکته غافل نشوید که میزان ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر از این طریق، به دلیل ظرفیت پایین برخی از حافظه های SD، در بازه های زمانی کوتاه مدت صورت می پذیرد.

ذخیره سازی تصاویر به وسیله دوربین مداربسته در محیط ابری

دستگاه ذخیره سازی تصاویر در دوربین مداربسته / دستگاه NVR / دستگاه DVR

ضبط و ذخیره سازی فیلم های دوربین مداربسته در فضای ابری گزینه ای است که می تواند در کنار هزینه بالایی که در بر دارد مورد استفاده قرار گیرد. این روش مدرن در ذخیره سازی فایل ها و اطلاعات، در میان کاربران جهانی به محبوبیت بالایی دست یافته است. فضای ابری، در واقع یک بستر ذخیره سازی داده می باشد که این امکان را برای شما مهیا می سازد که بدون هیچ گونه دستگاه ذخیره ساز فیزیکی و تنها از طریق اینترنت فایل های خود را بر روی فضای ذخیره سازی مجازی ذخیره نمایید.

از مزایای بارز این روش ذخیره سازی، می توان به قابلیت دسترسی به اطلاعات از هر کجای دنیا، تنها با مراجعه دوباره به سرور مورد نظر از طریق اینترنت اشاره کرد. میزان فضای ذخیره سازی در فضای ابری کاملا به نیاز شما بستگی دارد که می توانید این فضاهای ذخیره سازی را از شرکت های گوناگونی که در اینترنت در این زمینه خدمات رسانی می کنند، با هزینه های مختلف خریداری نمایید. البته باید به این نکته توجه داشت که ثبت و ذخیره سازی تصاویر دوربین های آنالوگ در محیط ابری، تنها با اتصال آن ها به دستگاه های XVR ممکن می شود و در دوربین مدار بسته تحت شبکه با استفاده از ضبط کننده های NVR می توان به این مهم دست یافت.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط