ایمنی در شهرهای هوشمند

994 بازدید بدون دیدگاه
1
(1)
خواندن این مطلب

ایمنی شهر هوشمند موضوعی است که در پروژه های در حال اجرای شهرهای هوشمند در سرتاسر جهان ذهن متخصصین حوزه امنیت را درگیر کرده است. در واقع نوع سکونت انسان در دهه های آینده دستخوش تغییرات بسیاری خواهد شد و هوشمند سازی شهرها یک موضوع کاملا اجتناب ناپذیر به حساب می آید. از نظر آماری جمعیت شهرها در سرتاسر جهان به سرعت در حال گسترش است و انتظار می رود جمعیت کره زمین تا سال 2040 رشد 1.56 میلیارد نفری داشته باشد. با افزایش تعداد افراد ساکن  در شهرها، توانایی ایمن نگه داشتن همه افراد یک چالش فزاینده برای سیستم های مدیریت شهری محسوب می شود.

به همین دلیل است که شرکت های فناوری در حال تولید محصولات و راه حل هایی با در نظر گرفتن این شهرهای آینده نگرانه هستند، زیرا واقعیت نزدیکتر از آن است که شما تصور می کنید. راه حل هایی که می توانند به مراقبت از اماکن عمومی و به اشتراک گذاشتن داده های بسیار دقیق به کارمندان و مسئولان شهری کمک کنند و شهرهای هوشمند را قادر می سازد تا تجربه و ایمنی افراد ساکن در آنجا را بهبود ببخشند.

مبانی اصلی که زیربنای شهرهای هوشمند را تشکیل می دهند مبتنی بر تکنولوژی های 5G ، هوش مصنوعی (AI) ، اینترنت اشیا (IoT) و ابر است. همه این موارد به یک اندازه مهم است و این فناوری ها در کنار هم مقامات شهری را قادر می سازند تا بینش دقیق تری را نسبت به گذشته جمع آوری کنند و تجزیه و تحلیل داده ها را در تصمیم سازی آینده خود دخیل کنند. همچنین برای ایمنی عمومی ، وجود اینترنت اشیا و سیستم های ابری یکی از بزرگترین عوامل برای بهبود کیفیت زندگی برای شهروندان خواهد بود.

در چند دهه گذشته ایده شهرهای هوشمند راه طولانی را طی کرده اند، اما برای ایجاد ایمن یک شهر هوشمند ، آگاهی از موقعیت در زمان واقعی و همکاری بین سازمان ها، زمینه هایی بسیار مهم است که باید به عنوان یک اولویت توسعه یابند. ایمنی شهر هوشمند در نهایت به معنی استفاده از تکنولوژی های مبتنی بر هوش مصنوعی برای ارتقا امنیت زندگی شهروندان ساکن در شهرهای آینده است.

ایمنی شهر هوشمنددوربین های مدار بسته نوآورانه با اینترنت اشیا یکپارچه

مکان های عمومی باید ایمن باشند ، چه پارک هایی با فضای باز ، مراکز خرید یا جاده های اصلی شهرها . از رانندگان خطرناک گرفته تا حملات تروریستی ، جرایم کوچک در خیابان ها تا سرقت های بانکی با مشخصات بالا از جمله مواردی است که می تواند امنیت در فضاهای گوناگون شهری را خدشه دار کند. در همین راستا دوربین های نظارتی نوآورانه با فناوری های اینترنت اشیا و ابری یکپارچه می توانند به نوعی کمک کنند تا سریعتر نسبت به این خطرات واکنش نشان داده و حتی در برخی موارد از جدی ترین حوادث جلوگیری شود.

 

 

متاسفانه در حال حاضر بسیاری از سیستم های ایمنی موجود در شهرها به شدت قدیمی هستند و در بعضی جاها به فناوری فرسوده مانند دوربین مدار بسته نظارت تصویری متکی هستند چرا که بسیاری از این تکنولوژی ها  به جای استفاده از مزایای  تکنولوژی های امنیتی مبتنی بر فضاهای ابری از سیستم های داخلی استفاده می کنند.

برنامه نویسی هوشمند برای ارائه بینش بیشتر

این موضوعات اگرچه امروزه مشکلی اساسی ایجاد نمی کند ، اما به روزرسانی امنیتی در آینده نزدیک برای دولت ها و شوراها چالش برانگیزتر خواهد بود چرا که تغییر هر دوربین مدار بسته در یک شهر اقدامی عظیم است ، اما به نوبه خود ، انجام این کار همه دوربین ها را قادر می سازد تا به یک سیستم ابری یکپارچه متصل شوند ، و اطلاعات دقیق تری را فراهم می کند که می تواند توسط برنامه نویسی هوشمند تجزیه و تحلیل شود تا بینش بیشتری نسبت به آنچه در شهرها اتفاق می افتد به مدیران تصمیم گیر ارائه دهد.

همچنین این نکته نیز حائز اهمیت است که فن آوری های فیزیکی که در حال حاضر در بیشتر مناطق شهری وجود دارد فاقد رابط اتصال هوشمند ، قابلیت همکاری و یکپارچه سازی مورد نیاز شهرهای هوشمند هستند.این نکته را فراموش نکنید که استفاده از فناوری های دیجیتال یک موضوع لوکس نیست بلکه یک ضرورت برای شهرهای هوشمند آینده است.

بیشتر بخوانید:   هایک ویژن    نصب دوربین مدار بسته     دوربین تی وی تی

نکاتی برای خرید و نصب دوربین مدار بسته:

خرید و نصب دوربین های مدار بسته نیاز به مشاوره و تخصص بالایی دارد و در نتیجه برای خریدی مناسب و امن پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز با اشخاص صاحب صلاحیت و معتمد صنعت امنیت صحبت کنید تا شما را برای خرید بهترین و مناسب ترین دوربین مدار بسته راهنمایی کنند. در حال حاضر شما می توانید دوربین های مدار بسته برند هایک ویژن ، تی وی تی ، تیاندی ، حارس و … را از شرکت مهر تجارت خریداری کنید و از خدمات پس از فروش شرکت مهر تجارت نیز بهره مند شوید. این خدمات شامل راهنمایی پیش از خرید، خرید مناسب و مقرون به صرفه ، ارائه خدمات نصب و پشتیبانی دوربین ها به صورت دائم و شبانه روزی می شود. لازم به ذکر است که شرکت مهر تجارت نمایندگی هایک ویژن در ایران را دارد و در نتیجه ضمانت اصالت دوربین هایک ویژن را نیز به شما ارائه می کند.

ایمنی در شهرهای هوشمند

سیستم های نظارت شهر هوشمند

این سیستم ها افراد فعال در یک تیم نظارتی را قادر می سازد تا داده ها را از منابع مختلف در سطح شهر در زمان واقعی جمع آوری کنند و به محض وقوع از حوادث مطلع شوند. همچنین افزایش ارتباط و همکاری تضمین می کند که همه تیم هایی که باید از یک وضعیت مطلع شوند فوراً مطلع شوند.

به عنوان مثال ، یک سیستم نظارت هوشمند می تواند زمان وقوع یک حادثه جاده ای را تشخیص دهد. این نه تنها می تواند نزدیکترین آمبولانس را برای حضور در محل ، بلکه همچنین پلیس محلی را برای اعزام افسران آگاه کند. یک سیستم پیشرفته که می تواند انحرافات جاده ای را تشخیص دهد و درعین حال می تواند بلافاصله جاده های اطراف حادثه را ببندد و ترافیک را به مسیرهای دیگر هدایت کند ، همه وسایل نقلیه درحال عبور را در هدایت کند و از تجمع وسایل نقلیه جلوگیری کند.

کاملا واضح است که بدون سیستم های دیجیتال ، تجزیه و تحلیل الگوهای حرکات وسیله نقلیه برای رفع مشکلات ازدحام ممکن است به خطر بیفتد . همچنین این سیستم ها توانایی ایجاد نقشه هایی از مناطق جرم خیز در زمان واقعی را ممکن می کنند و تجزیه و تحلیل داده ها باعث می شود که پلیس پیش بینی و مدیریت موثرتر جمعیت راعملیاتی کند. بنابراین کاملا واضح است که شکل و ساختار پلیس برای ایمنی شهر هوشمند کاملا با آنچه که امروز ما تجربه می کنیم متفاوت خواهد بود.

فناوری های مبتنی بر ابر

فناوری های مبتنی بر ابر قابلیت همکاری، مقیاس پذیری و اتوماسیون را برای غلبه بر محدودیت های سیستم های امنیتی سنتی فراهم می کنند. با استفاده از این فناوری ، شهرهای هوشمند می توانند معماری سیستم های کاملاً باز را ایجاد کنند که قابلیت همکاری با سیستم های محلی و سایر سیستم های کلان متمرکز مدیریت شهری را فراهم می کند.

هوش مصنوعی ایجاد شده در سیستم های ابری نه تنها می تواند با توجه به پیشرفت فناوری با گذشت زمان ، بینش بیشتری را برای انسان فراهم کند ، بلکه می تواند با حداقل سرمایه گذاری در زیرساخت ها از هدر رفت سرمایه نیز جلوگیری کند.

 

ایمنی در شهرهای هوشمند

نظارت هوشمند در دنیای واقعی

بگذارید این مورد را به ذکر یک مثال ادامه دهیم. در حال حاضر جمعیت مکزیکو سیتی تقریباً 9 میلیون نفر است ، اما اگر کل منطقه شهری در این ناحیه را در نظر بگیرید ، این تعداد به شدت افزایش می یابد و به بیش از 21 میلیون نفر می رسد. این موضوع مکزیکو سیتی را به یکی از بزرگترین شهرهای کره زمین تبدیل می کند. هفت سال پیش ، این شهر برای اولین بار ابتکار عمل خود را در “شهر ایمن” ارائه داد و از آن زمان تاکنون در حال توسعه روش های جدیدتر و هوشمندانه تری برای حفظ امنیت شهروندان خود است. برای مثال ، ابتکار عمل امنیتی مبتنی بر ابر تأثیر بسزایی در افزایش ایمنی شهروندان این شهر داشته است و  طی سه سال گذشته ، مکزیکو سیتی 58000 دوربین مدار بسته نظارت تصویری جدید در سراسر شهر، در فضاهای عمومی و حمل و نقل نصب کرده است که همه آنها به مرکز C5 (فرمان ، کنترل ، رایانه ها ، ارتباطات و تماس با شهروندان) متصل هستند.

این راه حل افسران و همچنین عموم مردم را قادر می سازد تا فیلم ها را از طریق یک برنامه تلفن همراه بارگذاری کنند تا به سرعت اطلاعات را به اشتراک بگذارند ، دوربین های ثابت ، فرسوده و بدنه خودرو نیز می توانند یکپارچه شوند تا بینشی استثنایی در مورد عملکرد شهر ایجاد شود.

بنابراین پلت فرم های مبتنی بر ابر می تواند به راحتی ارتقا یابند و شامل جدیدترین نوآوری های فن آوری مانند پلاک خوانی ، نرم افزار تجزیه و تحلیل رفتار، تجزیه و تحلیل ویدئو و نرم افزار تشخیص چهره نیز هستند.  همه این موضوعات به کاهش نرخ جرم و افزایش زمان پاسخگویی به حوادث در سالهای گذشته منجر شده است.

 رویکرد مناسب به فناوری های ابری

تغییر به سیستم های مبتنی بر ابر ، شهرهای هوشمند را قادر می سازد تا وابستگی به اتصال فیبر نوری را نیز از بین ببرند و از گزینه های مختلف اتصال به اینترنت و بی سیم استفاده کنند. این موضوع می تواند هزینه های توسعه زیرساخت های ارتباطات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بنابراین شهرهای هوشمند باید در سالهای آینده نه تنها پاسخگوی نیازهای روز باشند بلکه باید به شدت آینده نگرانه عمل کنند چرا که در غیر این صورت مسئولان یکی از جنبه های اصلی یک شهر واقعاً هوشمند را از دست می دهند. به همین دلیل طراحان سیستم ها برای شهرهای هوشمند باید پایه های فناوری را هم اکنون به شکلی توسعه دهند  که در آینده بتوانند به راحتی با پشتیبانی از زیرساخت های جدید سازگار شوند. ایمنی شهر هوشمند بدون استفاده از فناوری های ابری بی معنی است و شما نمی توانید از یک شهر هوشمند نام ببرید اما از تکنولوژی های نوین ابری در این شهرها استفاده نکرده باشید.

معماری سیستم باز برای ایمنی شهر هوشمند

یک معماری سیستم باز برای شهرهای هوشمند برای ارتقا فعالیت هایشان حیاتی است. به عنوان مثال ، این موضوع می تواند شامل انتخاب یک برنامه واقعی ابر باشد که می تواند از دستگاه های محلی تحت مدیریت ابر پشتیبانی کند و مدیریت آنها را به صورت خودکار انجام دهد. همچنین یک معماری سیستم باز برای شهرهای هوشمند بسیار مهم خواهد بود تا بتوانند گستره عملیات خود را افزایش دهند و خدمات اضافی ارزش افزوده را به شهروندان به راحتی هر چه بیشتر ارائه دهند زیرا در سال های آینده  قابلیت های بیشتری مبتنی بر نیازهای جامعه بوجود می آید.

نکته مهم در زمان امروز این است که پیشرفت در فناوری های ابری و اینترنت اشیا به حدی سریع است که  مقامات شهری در حال حاضر گزینه های زیادی برای توسعه شهرهای هوشمند خود بیش از هر زمان دیگری دارند.

نکته پایانی این است که اگرچه پیاده سازی سیستم های مبتنی بر ابر به سرمایه گذاری های گاها زیادی نیاز دارد، اما با طراحی ویژگی های ایمنی جدید، هزینه ها و چالش های کمتری در گذر زمان به سیستم مدیریت یک شهر تحمیل می شود.

مقالات مرتبط بیشتر:

ایمنی در شهرهای هوشمند

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط