دوربین پلاک خوان چیست ؟

810 بازدید بدون دیدگاه
0
(0)
خواندن این مطلب

در یک دهه گذشته شاهد استفاده گسترده از دوربین های مداربسته هوشمند در سازمان ها و تمام جوانب زندگی شهرهای مختلف در سرتاسر جهان بوده ایم. یکی از تکنولوژی های نوین که به شدت مورد توجه مدیریت شهری هوشمند قرار گرفته دوربین مدار بسته های پلاک خوان است که در مدت کوتاهی توانسته است سیستم مدیریت ترافیک شهرهای پرتردد مانند شهر تهران را نیز متحول کند. در این مقاله می خواهیم به معرفی تکنولوژی دوربین مداربسته پلاک خوان بپردازیم.

دوربین پلاک خوان یا همان دوربین های ANPR مخفف عبارت Automatic Number Plate Recognition است و در واقع دوربین هایی هستند که به صورت هوشمند بر روی وقایع ترافیکی شهرها نظارت می کنند. تکنولوژی بکار رفته در نسل های جدید این دوربین ها توانایی خواندن هر نوع پلاک خودرو در هر شرایط آب و هوایی را دارد. این دوربین مدار بسته اطلاعات به دست آمده را به مرکز مدیریت هوشمند دستگاه ضبط NVR یا نرم افزار iVMS-5200  ارسال می نمایند.

به عبارتی نحوه کار این دوربین ها به این شکل است: وقتی یک وسیله نقلیه از مقابل دوربین پلاک خوان عبور می کند شماره پلاک آن توسط دوربین خوانده می شود و این شماره پلاک به صورت آنلاین به مرکز کنترل ارسال می شود. در نسل جدید دوربین های پلاک خوان آنالیز پلاک اتوموبیل ها به سرعت توسط خود دوربین ها انجام می شود و از این طریق در صورتی که یک خودرو تخلفی مرتکب شده باشد به ماموران پلیس اطلاع داده می شود تا اتوموبیل مذکور متوقف شود.

نکته بسیار مهم در خصوص بکارگیری دوربین های پلاک خوان در مدیریت شهری و مدیریت ترافیک، این است که این دوربین مداربسته توانایی ذخیره سازی اطلاعات تمام وسایل نقلیه عبوری  را دارند. این قابلیت به سیستم یکپارچه حمل و نقل این امکان را می دهد که یک دیتابیس بسیار بزرگ  از عبور و مرور وسایل نقلیه مختلف در نقال مختلف شهری ایجاد کنند.

نحوه عملکرد دوربین پلاک خوان

 • نصب آسان در ساختارهای موجود: دوربین های ANPR چند منظوره را می توان بر روی هر نوع زیر ساختی اعم از چراغ های راهنمایی، پایه ی چراغ های نصب شده در حاشیه خیابان و یا پل ها نصب نمود. این امر باعث می شود تا نصب و آماده سازی آن در زمان بسیار کوتاهی انجام شود. انتقال دیتا و جریان الکتریکی نیز می تواند توسط یک کابل واحد انجام گردد.
 • راه اندازی و تنظیمات آسان: این دوربین های مدار بسته را به راحتی می توان از راه دور و از طریق یک رابط گرافیکی کاربر پسند (GUI) در گوشی یا تبلت کنترل نمود. راهنمای نصب این نوع دوربین، مراحل مهم نصب و راه اندازی آن را بخوبی نشان می دهد. راه اندازی این دوربین ها پیچیدگی خاصی ندارد.
 • استفاده آسان به دلیل عملکرد خودکار: به محض روشن شدن و ثبت اطلاعات، دوربین به طور خودکار شروع به نظارت بر عملکرد سوژه ها و محیط اطراف خود می کند. سنسور دوربین ابتدا شرایط نور و روشنایی را تشخیص می دهد و کیفیت تصویر را به صورت خودکار تنظیم می کند. حالت دوربین به طور خودکار هنگامی که سطح نور در زیر آستانه روشنایی استاندارد قرار می گیرد به حالت شب یا Night Mode تغییر می کند. در صورتی که دوربین در معرض دستکاری های عمدی قرار گیرد سنسورهای تشخیص حرکت در دوربین سریعا سیستم آلارم را فعال می کنند. همچنین در صورتی که کیفیت خوانش پلاک خودرو ها به زیر سطح استاندارد برسد نیز سیستم هشدار فعال می شود.
 • قابلیت انتخاب حالات مختلف دوربین: این دوربین ها را می توان در دو حالت اصلی تنظیم نمود. یک حالت این است که دوربین به طور خودکار تصویر هر خودرویی را که وارد میدان دید آن می شود ثبت می کند. در حالت بعدی، تنها وسایل نقلیه ی خاصی توسط سنسور خارجی دوربین ثبت می شوند. به این ترتیب، تا دو لاین در جاده در یک جهت یا در دو جهت مخالف پوشش داده می شوند.

نکته ای برای خرید دوربین مدار بسته:

در حال حاضر دوربین های مدار بسته در انواع مختلف و با کیفیت های متمایزی در ایران به فروش می رسد. برندهای معتبری مانند هایک ویژن ، تی وی تی، تیاندی و حارس از جمله مارک های معتبر فروشنده دوربین های مداربسته و دیگر تجهیزات نظارت تصویری در ایران هستند و شما می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت هایک ویژن هر نوع دوربین مورد نیاز خود را سفارش دهید.

کاربرد دوربین پلاک خوان

 • دوربین پلاک خوان جاده ای

سیستم پلاک خوان خودرو در جاده ها و بزرگراه ها جهت تشخیص پلاک ماشین های در حال حرکت است. این دوربین ها پلاک خودروهای متفاوت و با هر سرعتی و در هر لاینی را ثبت می کنند. به این ترتیب با کمک این سامانه ، تخلفات رانندگی مانند سرعت غیر مجاز و عبور از چراغ قرمز توسط پلیس کنترل و ثبت می شود.

 • دوربین پلاک خوان پارکینگ

این دوربین ها جهت کنترل تردد پارکینگ های عمومی و خصوصی، هم برای پارکینگ های مبتنی بر صدور قبض و همچنین برای پارکینگ های عمومی و خصوصی مبتنی بر کارتخوانهای RFID مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که با نزدیک کردن کارت به محل کارتخوان تصویر خودرو ثبت شده به همراه اطلاعات دیگر آن روی صفحه ظاهر می شود. به این ترتیب به صورت اتوماتیک هزینه پارکینگ محاسبه شده و بعد از پرداخت، خودرو اجازه خروج دارد.

 • دوربین پلاک خوان سازمانی

همانطور که در سطور قبل اشاره کردیم از سیستم های یکپارچه متصل به دوربین های پلاک خوان برای کنترل و نظارت دقیق بر روی وسایل نقلیه شهرها و سازمان های بزرگ استفاده می شود. سازمان های بزرگ مانند نهاد های دولتی و عمومی به شکل منسجم برای بررسی وسایل نقلیه ورودی به این سازمان ها از دوربین پلاک خوان استفاده می کنند تا امنیت داخلی خود را بهبود بخشند.

در زیر به سه مورد مهم از مزایای استفاده از این دوربین ها اشاره کرده ایم.

 

دوربین پلاک خوان چیست ؟مزایای دوربین پلاک خوان

 • امنیت بالا: اطلاعات مورد نیاز تجزیه و تحلیل به صورت کد گذاری شده بر روی سرورهای با ظرفیت بسیار بالا ذخیره می شوند و از این طریق در هر زمان می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. کدگذاری این اطلاعات امنیت مورد نیاز را نیز تضمین می کند.
 • ارائه شواهد معتبر: تصاویر و اطلاعاتی که توسط سیستم هوشمند دوربین های پلاک خوان ذخیره می شود ( اطلاعاتی مانند شماره پلاک، زمان و تاریخ عبور وسیله نقلیه و محل دقیق مکان دوربین ) می تواند در صورت نیاز به دادگاه ارائه شود.
 • استحکام بالای دوربین: کاملا واضح است که دوربین های پلاک خوان در شرایط آب و هوایی متفاوت و بسیار نا مناسب نصب می شوند و در نتیجه باید کارایی لازم در این شرایط را نیز داشته باشند. امکان پوشش سطح جاده یا خیابان تا دو لاین توسط هر دوربین،  امکان ذخیره اطلاعات و ارائه لیست از وسایل نقلیه عبوری متخلف و کنترل و شناسایی موانع فیزیکی در جاده از جمله مواردی است که یک دوربین پلاک خوان باید توانایی تامین آن را داشته باشد.

 در ادامه این مطلب به معرفی بهترین و پرطرفدار ترین انواع دوربین پلاک خوان ساخت شرکت هایک ویژن می پردازیم.

 • دوربین مدار بسته HIkvision DS-2CD4A26FWD-IZS

دوربین پلاک خوان Hikvision DS-2CD4A26FWD-IZS . این دوربین یکی از بهترین دوربین های پلاک خوان هایک ویژن است که از کیفیت ساخت بسیار خوبی برخوردار می باشد و قیمت مناسبی نیز دارد. این دوربین مدار بسته می تواند تصاویری با کیفیت ۱۰۸۰ در اختیار شما قرار دهد و جزئیات مناسبی از تصویر برای شما داشته باشد.همچنین این دوربین مدار بسته ضد آب است و در نتیجه در مناطقی که میزان بارندگی سالانه آن مناطق زیاد است از این دوربین می توان با اطمینان بالا استفاده کرد.

دوربین پلاک خوان

ویژگی ها و مشخصات

 • کیفیت ساخت مناسب
 • ثبت تصاویر با کیفیت ۱۰۸۰
 • قابلیت شناسایی پلاک خودرو
 • دید در شب تا ۵۰ متر
 • مقاوم در برابر آب و هوای بارانی

 

 

 

 

دوربین پلاک خوان Hikvision DS-2CD4526FWD-IZ

یکی دیگر از دوربین های پلاک خوان دوربین مدار بسته Hikvision DS-2CD4526FWD-IZ می باشد. این دوربین مدار بسته می تواند در شرایط کم نور نیز تصاویری با کیفیت مناسب برای شما ثبت کند. این دوربین با ثبت تصاویر با رزولوشن ۱۰۸۰ توانسته است رضایت بسیاری از افراد را کسب کند.

دوربین پلاک خوان

مشخصات و ویژگی ها

 • ثبت تصاویر با کیفیت ۱۰۸۰
 • ثبت عکس های رنگی در شرایط کم نور
 • دید در شب تا ۴۰ متر
 • دوربین مدار بسته ضد آب
 • تثبیت کننده تصویر الکترونیکی
 • فوکوس دقیق
 • دسترسی از راه دور

 

 

دوربین مدار بسته Hikvision DarkFighter ANPR IP Camera

یکی دیگر از دوربین هایی که در این مطلب برای شما معرفی می کنیم دوربین مدار بسته Hikvision DarkFighter ANPR IP Camera می باشد. این دوربین مدار بسته می تواند تصاویری با کیفیت ۱۰۸۰ در اختیار شما قرار دهد و شما می توانید تصاویر را با جزئیات بالا در این تصاویر مشاهده کنید. این دوربین در هنگام شب می تواند تا ۱۰۰ متر برای شما دید فراهم کند.

دوربین پلاک خوان چیست ؟

مشخصات و ویژگی ها

 • کیفیت تصاویر مناسب
 • دید در شب تا 100 متر
 • ثبت تصاویر با کیفیت 1080

 

 

 

 

دوربین مدار بسته پلاک خوان Hikvision DS-TCG227-AIR

یکی دیگر از بهترین دوربین های پلاک خوان هایک ویژن که در این مطلب برای شما معرفی می کنیم دوربین مدار بسته پلاک خوان Hikvision DS-TCG227-AIR می باشد. این دوربین نیز می تواند به راحتی اعداد پلاک ماشین را تشخیص دهد. یکی از مهم ترین ویژگی های این دوربین مدار بسته تشخیص پلاک هایی می باشد که کثیف و ناخوانا هستند.

دوربین پلاک خوان

مشخصات و ویژگی ها

 • شناسایی پلاک هایی که ظاهری کثیف دارند
 • شناسایی پلاک های ماشین در یک زاویه
 • شناسایی برند ماشین
 • دید در شب مناسب

 

 

 

سخن آخر

نکته مهم در خصوص انتخاب دوربین های مداربسته و خصوصا دوربین های پلاک خوان این است که قبل از هر تصمیم گیری باید محیطی که قصد دارید این دوربین ها را در آنجا نصب کنید مورد آنالیز دقیق متخصصان این حوزه قرار بگیرد. کاملا بدیهی است که انتخاب دوربین وابسته به متغییر های مختلفی مانند وسعت فضای نصب، میزان نور، امکانات مورد نیاز سازمان مربوطه و .. است. بنابراین پیشنهاد ما این است که قبل از هر چیز با متخصصین نصب شرکت مهر تجارت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان این شرکت برای نصب دوربین های پلاک خوان بهره مند شوید.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

تکنولوژی ANR در دوربین مداربسته

قابلیت Dual Stream در دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته

نصب دوربین مداربسته

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید