دوربین PTZ / قیمت دوربین مداربسته اسپید دام

878 بازدید بدون دیدگاه
0
(0)
خواندن این مطلب

دوربین PTZ : دوربین های اسپید دام که با نام های دوربین مداربسته گردان یا دوربین PTZ نیز شناخته می شوند از جمله دوربین های مداربسته پر کاربرد برای نظارت دقیق بر مناطق مختلفی شهری به حساب می آیند. قابلیت های چرخش به صورت افقی و عمودی در این دوربین ها باعث می شود که مسئولین نظارتی بتوانند مناطق وسیعی را مورد بررسی و نظارت قرار دهند. همچنین یک قابلیت منحصر به فرد دیگر این دوربین ها توانایی زوم اپتیکال دوربین مداربسته برای تصویر برداری از اجسام بسیار دور با کیفیت بالای تصویر است. همانطور که گفتیم موارد مهم استفاده از این دوربین ها در بحث نظارت و مانیتورینگ فضاهای شهری و خصوصی در یک منطقه وسیع است. نحوه عملکرد کلی این دوربین ها نیز به این صورت است که کاربر در تنظیمات دوربین یک یا چند preset تعریف می کند و از این طریق دوربین بر اساس یکسری دستور العمل ها تصویر برداری خود را انجام می دهد.

برای مشاهده قیمت انواع دوربین های مداربسته PTZ به صفحه محصولات به آدرس روبرو مراجعه کنید.                     قیمت دوربین مداربسته اسپید دام

  دوربین PTZ چیست؟

دوربین های اسپید دام که با نام PTZ نیز شناخته می شوند در اصل مخفف شده عبارت Pan Tilt Zoom  هستند که هر کدام از این واژه ها اشاره به قابلیت های این دوربین دارند. واژه Pan به توانایی چرخش به سمت چپ و راست دوربین اشاره دارد، Tilt  حرکت عمودی دوربین مداربسته را بیان می کند و واژه Zoom نیز قدرت بزرگ نمایی دوربین مدار بسته اسپید دام را بیان می کند. پس تا اینجا فهمیدیم که به دلیل توانایی این دوربین ها در چرخش به جهات مختلف و امکان تصویر برداری با کیفیت از اجسام بسیار دور به آنها دوربین های گردان نیز می گویند.

یکی از مهمترین کاربردهای دوربین های مداربسته PTZ استفاده گسترده از این دوربین ها در تیم های نظارت تصویری شهری برای نظارت دقیق تر بر فضاهای پر رفت و آمد است. همان طور که گفته شد قدرت زوم کردن این دوربین ها بسیار بالا است و در نتیجه برای تعقیب سوژه های انسانی و اتوموبیل ها در مسافت های بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهم در استفاده از دوربین های اسپید دام در چنین مکان هایی این است که این دوربین ها را هم می توان از طریق اپراتور های انسانی مدیریت کرد و هم می توان با بکارگیری قابلیت های pRESET برنامه های اجرایی دقیق برای این دوربین ها تعریف کرد تا بر اساس برنامه اقدام به ضبط تصاویر کند.

دوربین PTZ / قیمت دوربین مداربسته اسپید دام

مزایای دوربین مدار بسته اسپید دام

  • امکان نظارت بر فضاهای بسیار وسیع تنها با استفاده از یک دوربین اسپید دام
  • قابلیت تعقیب خودکار یا همان (Auto Tracking)
  • مجهز به زوم اپتیکال که توانایی بزرگ نمایی تصاویر بدون افت کیفیت را ایجاد می کند
  • قابلیت تنظیم و برنامه ریزی برای جهت چرخش، میزان زوم و زمان اجرای عملکردهای مختلف

قابلیت تعقیب خودکار دوربین اسپید دام ( Auto Tracking )

قابلیت تعقیب خودکار به این معنا است که دوربین گردان بر حسب پارامترهای تعریف شده سوژه را تشخیص می دهد و تا زمان خارج شدن از دید آن را تعقیب می کند و تمامی حرکاتش را ثبت می کند. این ویژگی در دوربین های اسپید دام جدید هایلوک وجود دارد و شما می توانید از آن برای تعقیب سوژه های مورد نظرتان استفاده کنید.

  زوم اپتیکال دوربین PTZ

Z  انتهای اسم این دوربین مخفف ZOOM است. زوم به کار گرفته شده در این دوربین زوم اپتیکال است که به معنی زوم بر اجسام دورتر بدون کاهش کیفیت است. تنها دوربین هایی با لنز متغیر می توانند از زوم اپتیکال پشتیبانی کنند که تمامی دوربین های اسپید دام دارای لنز متغیر می باشند. در کاتالوگ دوربین مدار بسته زوم اپتیکال را با ضریب X نمایش داده می شود. به طور مثال 20X به معنی این است که دوربین می تواند تا 20 برابر فاصله تا سوژه بر روی آن زوم کند. زمانی که شما از زوم اپتیکال استفاده کنید دیدتان محدودتر خواهد شد و جزئیات بیشتری را می بینید.

دوربین PTZ / قیمت دوربین مداربسته اسپید دام

قابلیت Preset دوربین PTZ

با به کارگیری این قابلیت می توانید یک الگوی رفتاری برای دوربین اسپید دام تعریف کنید. به عنوان مثال می توان میزان چرخش، زوایای چرخش، زمان های مختلف چرخش(برای مثال بعد از 5 دقیقه گردش به چپ یا راست…)، زوم دوربین و … را برای دوربین تنظیم نمود. با استفاده از این قابلیت دوربین به صورت خودکار طبق الگوی رفتاری تعیین شده از سمت کاربرد رفتار کرده و سوژه را تعقیب می کند و دیگر نیازی به اپراتور نخواهید داشت.

به طور مثال می توانید دوربین اسپید دام را برای خط تولید مورد استفاده قرار بدهید و برای آن Preset خاصی را تعریف کنید که تمام مسیر خط تولید را رصد کرده و تصویر برداری کند، در نقطه ایی خاص زوم کند و یا چند ثانیه ایی متوقف شود و بعد مجددا شروع به حرکت کند. در صورتی که بخواهید به صورت دستی دوربین را کنترل کنیدPreset  متوقف خواهد شد و زمانی که کارتان به اتمام برسد انجام دستوراتPreset  از سر گرفته می شود.

دوربین های مداربسته به عنوان مهمترین رکن تامین امنیت مکان های مختلف شناخته می شوند و در نتیجه برای خرید دوربین مدار بسته بهتر است که کالای اصل را از نمایندگی های معتبر خریداری کنید. در حال حاضر بهترین و با کیفیت ترین دوربین مدار بسته موجود در بازار ایران با نام تجاری هایک ویژن به مشتریان عرضه می شود و شما می توانید انواع دوربین هایک ویژن را از نمایندگی هایک ویژن در ایران یعنی شرکت مهر تجارت خریداری کنید. برای استعلام قیمت دوربین هایک ویژن نیز می توانید به صفحه لیست قیمت محصولات مراجعه کنید.

دید در شب دوربین گردان

برای آنکه تصاویر واضح و قابل قبولی داشته باشیم باید نور کافی به لنز و از آنجا به چیپ تصویر دوربین بتابد تا تصویری قابل قبول در شب و یا تاریکی مطلق تشکیل شود. بعضاً افراد مجبور به نصب دوربین مداربسته در محیطی تاریک هستند که نور کافی در دسترس دوربین قرار ندارد تا تصاویر واضحی را به ثبت برساند اما با وجود ال ای دی های مادون قرمز به کار گرفته شده در طراحی دوربین های اسپید دام دیگر نیازی نیست نگران نور محیط باشید. عموماً دوربین PTZ دارای دید در شب 100 الی 500 متر است که با چک کردن دیتا شیت هر محصول داخل سایت شرکت تولید کننده می توانید میزان برد دید در شب آن را در یابید.

دوربین گردان می تواند به واسطه دید در شب IR, EXIR, COLORVU تصاویر با کیفیت و قابل قبولی را در نور کم و یا تاریکی مطلق شب ارائه بدهد. تفاوت این سه تکنولوژی دید در شب تنها در کیفیت تصاویری است که ثبت می کنند، دید در شب EXIR تصاویر سیاه و سفید با کیفیتی را در شب ثبت می کند اما دید در شب COLORVU  تصاویر رنگی را در شب ضبط می کند که می تواند برای بررسی جزئیات تصادف، جنایت و… مهم و کاربردی باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید