ماسترینگ

ماسترینگ (Mustering) در کنترل دسترسی

714 بازدید بدون دیدگاه
0
(0)
خواندن این مطلب

هنگام پیش‌آمدن حوادث و موقعیت‌های اضطراری اگربدانیم هریک از کارکنان کجا قراردارند، به‌راحتی ‌می‌توانیم تشخیص‌دهیم که آیا درموقعیت خطرناکی هستندیاخیر.

سیستم‌های دسترسی وجود دارند که می‌تواند درمورد اینکه هرکارمند کجا قراردارد گزارش ارائه‌کنند نام دیگر این سیستم‌ها ماسترینگ (mustering) است.

دراین راهنما نقاط ضعف و قوت و هزینۀ استفاده از سیستم کنترل دسترسی برای ماسترینگ بررسی می‌شود.

ماسترینگ (Mustering) چیست؟

در این مقاله می‌خوانیم:
  • دو نوع ماسترینگی که با سیستم‌های کنترل دسترسی استفاده می‌شوند.
  • کیوسک‌های اسکن کارت به صورت دستی برای «ورود به سیستم»
  • استفاده از دستگاه‌های خوانشگر (reader) موبایل و قابل حمل برای انعطاف پذیری بیشتر

هدف اصلی ماسترینگ (Mustering): شمارش افراد

درتمام روش‌ها، هدف ماسترینگ (mustering) شمارش افراد خاص است.

درنتیجه اگر افراد درجای‌ تعیین‌شده حضور نداشته‌باشند، متعاقب آن کارهای لازم برای تحقیق‌و‌تفحص درمورد اینکه کجا هستند، صورت خواهدگرفت.

در وضعیت‌اضطراری، منابع برای یافتن افرادی که دراین سیستم تعریف نشده‌اند محدود است، بنابراین داشتن لیستی دقیق از افراد حاضر می‌تواند در سرعت پیش‌روی این روند موثر باشد.

کنترل دسترسی برای ماسترینگ

سیستم‌های دسترسی معمولا یکی از دو روش زیر را برای ماسترینگ به کار می‌گیرند:

  • ثبت ورود به صورت دستی: این روش از لحاظ هزینۀ اجرا به صرفه‌تر است اما دقت گزارش آن کمتر می‌باشد.
  • ردیابی در محدودۀ مشخص شده: در این روش گزارش‌ها دقیق‌تر هستند اما پیاده سازی و اجرای آن دشوار و هزینۀ آن بیشتر است.

ماسترینگ لحظه‌ای با استفاده از سیستم‌های مستقل (standalone)

نوع سومی از ماسترینگ وجود دارد که معمولا بخشی از سیستم‌های دسترسی نیستند و بخش جداگانه‌ای به حساب می‌آیند. این نوع از اپلیکشین‌های تلفن همراه، مجوزهایی به غیر از کنترل دسترسی RFID و پایگاه داده‌های مستقل (standalone) استفاده می‌کند.

این نوع ماسترینگ در مورد مکانی که فرد در آن قرار دارد، داده‌های لحظه‌ای و با دقت بالایی ارائه می‌دهد اما از کارت‌ها یا توکن‌های active power استفاده می‌کنند.

فواید یکپارچه‌سازی سیستم پرسنل و کارکنان

ادغام گزارش‌های ماسترینگ یکپارچه با سیستم های دیگر مانند حضور و غیاب یا سیستم‌های مدیریت بازدیدگنندگان یکی از زمینه‌هایی است که استفاده از این سیستم در آنها بسیار مفید و کاربردی است.

معمولا گزارشات ماسترینگ مربوط به دسترسی با سیستم‌های دیگر کاملا ادغام نمی‌شوند. بنابراین وقتی برخی از اسامی در گزاراشات ماسترینگ دیده نمی‌شوند باید علت این امر به صورت دستی از مدیر مربوط پرسیده شود که آیا فرد مورد نظر در دوران مرخصی است، بازنشسته شده یا زمان استراحت او است و به همین دلیل در محل مورد نظر حاضر نیست در غیر اینصورت در جای دیگری هستند و در جای تعیین شده قرار ندارند.

این موارد که باید به صورت آفلاین انجام شوند، زمانبر هستند، از سوی دیگر در موارد اورژانسی و اضطراری واکنش و پاسخگویی سریع ضروری و حیاتی است. با این حال، سیستم‌هایی که درجۀ ادغام در آنها بالا است به ورودی‌هایی مانند زمان مرخصی، زمان‌بندی انجام وظایف، و سیستم‌های حضور و غیاب نیاز دارد تا سرعت عملکرد آن بالا رود و اولویت‌های ردیابی را تشخیص دهد. در این موارد، نام‌هایی که در لیست ماسترینگ نشان داده نمی‌شوند از لیست مورد نظر خارج می‌شوند تا مورد شمارش قرار نگیرند.

بیشتر بخوانید: دوربین مداربسته بیمارستان 

ثبت ورود به صورت دستی

رایج‌ترین رویکردی که معمولا برای ماسترینگ در نظر می‌گیرند اجرای یک کنترل«opt-in» ساده است. این کار با استفاده از دستگاه خوانشگر (Reader) که کارتهای مربوط به کنترل دسترسی را می‌خواند انجام می‌شود؛ این خوانشگر در قسمت ورودی یا خروجی قرار دارد که وقتی صاحبان کارت در آنجا عبور و مرور می‌کنند بتوانند کارت‌ها را اسکن کنند.

سپس لیست افراد حاضر با لیست افرادی که خارج شده‌اند مقایسه می‌شود، این لیست باید در مواقع اضطراری توسط خوانشگر (reader) اسکن شود. اگر کارت کارمندان به صورت دستی در کیوسک اسکن نشوند وارد لیست نخواهند شد و در نتیجه تطبیق آنها صورت نگرفته و ممکن است خطرناک شود.

تصویر زیر کیوسکی را نشان می‌دهد که در محوطۀ باز قرار دارد و مجهز به خوانشگر است و به منظور ماسترینگ استفاده می‌شود:

هزینۀ نصب کیوسک شامل حدود 1000 تا 1500 دلار برای خود کیوسک و شامل هزینه‌های جانبی شامل هزینه‌های مربوط به حفاری یا اتصال بیسیم کیوسک به سیستم‌های دسترسی می‌شود.

 

 

نکاتی برای خرید دوربین مدار بسته:

در حال حاضر دوربین های مدار بسته در انواع مختلف و با کیفیت های متمایزی در ایران به فروش می رسد. برندهای معتبری مانند هایک ویژن ، تی وی تی، تیاندی و حارس از جمله مارک های معتبر فروشنده دوربین های مداربسته و دیگر تجهیزات نظارت تصویری در ایران هستند و شما می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت هایک ویژن هر نوع دوربین مورد نیاز خود را سفارش دهید.

 

ردیابی در محدودۀ تعیین شده

ردیابی در محدودۀ تعیین شده یکی از روش‌های ماسترینگ است که با استفاده از اسکن‌های مربوط به سیستم دسترسی انجام میشود و هزینه و پیچیدگی آن بیشتر است. از اسکن‌های مربوط به سیستم دسترسی برای تولید لیستی از افرادی که در منطقۀ خاصی حاضر هستند استفاده می‌شود.

هر وقت یکی از افراد کارت خود را اسکن کرده و وارد محوطه شده یا از آن خارج می‌شود، سیستم دسترسی، زمان، تاریخ و اعتبار صاحب کارت را ثبت می‌کند و در صورت خروج آن کاربر از لیست افرادی که در آن ناحیه قرار دارند حذف می‌شوند. با استفاده از این داده‌ها می‌توان مشخص کرد که چه کسی در چه زمانی درناحیۀ مورد نظر حضور داشته است. اگر کاربران همیشه هنگام خروج کارت خود را اسکن نکنند دقت این گزارش کاهش پیدا خواهد کرد.

هر جا که کدها و نشانی‌های امنیتی اجازه دهند، دقت گزارشات ماسترینگ توسط داده‎‌های حاصل از اسکن‌های انجام شده در هنگام ورود و خروج حفظ می‌شود، این کار نیازمند تعریف ورود و خروج و آموزش دادن کاربران در مورد نحوۀ کارکرد و امنیت عملیات است.

با این حال، محدود کردن ورود و خروج و تحمیل عملیات ورودی خروجی معمولا مجاز نیست و در بیشتر ساختمان‌های عمومی و تجاری غیر قانونی است.

هزینه‌های مربوط به نقاط ورود و خروج متفاوت است اما معمولا اگر گیت کنترل تردد وجود داشته به ازای هر ورودی میان 3 تا 5 هزار دلار هزینه خواهد داشت.

ردیابی لحظه‌ای

یکی دیگر از انواع ماسترینگ (mustering) در واقع نوع سوم آن برای ردیابی و تشخیص مکانی که فرد مورد نظر قرار دارد از شبکۀ بی‌سیم انجام شده و با کنترل دسترسی ادغام نمی‌شوند.

اجرای این سیستم‌ها معمولا به معنی صدور کارت برای تمام کاربران و استفاده از گیرنده‌های رادیویی بی‌سیم در تمام مناطق است، که برای یک مکان تجاری معمولی ده‌ها هزار دلار هزینه خواهد داشت.

از جمله شرکت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند سایبرا (Cybra)، گارد آر اف آی دی (GuardRFID) و S3-ID هستند، اما پلت‌فرمها و محصولات تجاری دیگری هم وجود دارند و بهترین محصول و راه‌حل معمولا بر اساس آنچه که مورد استفاده قرار می‌گیرد، متغیر است.

از ماسترینگ کجا استفاده می‌شود؟

به غیر از «تماس‌های اضطراری» امکان ماسترینگ می‌تواند به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. در تأسیسات صنعتی یا معدنی سرویس ماسترینگ (mustering) می‌تواند برای موقعیت‌های Lock Out/ Tag Out مورد استفاده قرار بگیرد. این سرویس در جایی استفاده می‌شود که تا وقتی تمام پرسنل شمارش نشده‌اند، ماشین آلات راه اندازی مجدد نشوند یا منطقه مجدداً مورد استفاده قرار نگیرد.

به همین ترتیب، در مکان‌ها و تاسیساتی که سرشماری افراد امری رایج و عادی است مکان‌هایی مانند زندان‌ها ، مهدکودک‌ها یا ترمینال‌های مسافربری. برای اطمینان از حضور همه اعضای گروه در سیستم الکترونیکی می‌توان ماسترینگ را برای آن پیکربندی کرد.

با توجه به نوع ماسترینگی که پیاده‌سازی و اجرا شده است، سیستم می‌تواند پیام هشدار ارسال کرده یا از مکان‌هایی که از پیش تعیین شده است گزارش بفرستد. این سیستم علاوه بر اینکه می‌تواند از محوطه‌ای که تخلیه شده گزارش تهیه کند و به نزدیکترین چاپگر موجود بفرستد، توانایی ارسال ایمیل و پیام متنی را نیز دارد. این سیستم می‌تواند ایمیل یا پیام متنی را به افرادی که حاضر هستند ارسال کرده تا در مواقع ضروری به آنها هشدار دهد. (یعنی مواقعی مانند طوفان‌های شدید، خطر وجود بمب یا دیگر شرایط اضطراری)

خوانشگر موبایل (Mobile Reader): هیبرید، محصولات و راه‌کارهای محدود

یکی از راه‌کارهای کم‌هزینه و ترکیبی ماسترینگ (mustering) اجرا و پیاده‌سازی خوانشگرهای موبایل بی‌سیمی است که با باتری کار می‌کند.

در این راهکار از این خوانشگرهای موبایل در حین تخلیه و در نقاطی که اجتماع وجود دارد است.

به‌طور‌کلی، مدیران آموزش‌دیده و ماهر کمی وجود دارند که ازاین خوانشگرها استفاده می‌کنند.

به آنها آموزش داده شده است که به‌محض ورود یا خروج کارت‌های خود را در نقاط موردنظر اسکن کنند.

هرچند، یکی‌از اصلی‌ترین محدودیت‌هایی که این محصولات موبایل و قابل‌حمل دارند این است که باید درون محدودۀ مشخصی که برای دستگاه بی‌سیم تعریف‌شده حرکت‌کنند. این محدوده معمولا 153 متر است. به‌نظر‌نمی‌رسد که این مسافت برای مواقع‌ضروری کافی یا یکی از موارد دیگری که وجود دارد وجود سازه‌ها و دیوارها است که این محدوده را کاهش می‌دهد.

هزینۀ سیستم‌های تجاری به ازای هر خوانشگر 1500-3000 دلار می‌باشد، این سیستم‌ها از بیشتر فرمت‌های سیستم‌های دسترسی پشتیبانی می‌کند.

مشاهده مقاله در سایت IPVM

مهر تجارت نمایندگی اصلی برند هایک ویژن در ایران. ما در شرکت مهر تجارت مفتخریم که با اتکا به تجربیات چند ده ساله پرسنل متخصصمان از صفرتا صد پروژه های مختلف در زمینه نظارت تصویری، نصب دوربین مدار بسته  ، پشتیبانی و نظارت بر سیستم های نظارتی را در کمترین زمان ممکن و با هزینه های مقرون به صرفه برای شما عزیزان انجام دهیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید