Iris لنز

راهنمای لنز Iris

908 بازدید بدون دیدگاه
0
(0)
خواندن این مطلب

همانطور که می دانید تشکیل تمامی تصاویر در دوربین مدار بسته با استفاده از نور صورت می پذیرد. دوربین ها نیز به مانند چشم انسان به صورتی طراحی شده اند که بتوانند میزان دریافت نور را کنترل کنند. دوربین ها برای این کار از لنز Iris یا عنبیه استفاده می کنند. در دوربین های مداربسته پنج نوع Iris مشاهده می شود. ثابت، دستی، اتوماتیک، P Iris و I-CS. در این راهنمای کوچک ما در مورد انواع Iris و عملکرد آنها بحث خواهیم کرد و رابطه Iris با سرعت شاتر را بررسی می کنیم.

کنترل نور

جهت کنترل نور در دوربین مداربسته دو روش به کار می رود، یک روش استفاده از Iris است. دوربین میزان باز بودن Iris را کنترل می کند و با استفاده از آن مقدار نور ورودی تعیین می شود. روش دیگر استفاده از شاتر و زمان باز بودن آن است. زمانی که ما از میزان باز بودن Iris استفاده می کنیم، عدد F تغییر می کند.

Iris لنز

در هنگام عکسبرداری یا فیلم برداری اگر شما مقدار زیادی از نور را دریافت کنید، روشنایی تصویر به شدت زیاد می شود. و با نور کم نیز تصویر تیره می شود. با توجه به آنکه در طول زمان میزان نور دائما در حال تغییر است بایستی دوربین بتواند میزان نور دریافتی را تعیین کند. یک راه این کار استفاده از Iris می باشد. روش های مختلفی برای کنترل Iris وجود دارد که جزییات آن در ادامه آمده است.

Auto Iris/P-Iris/I-CS

لنزهای دارای Iris موتوردار دارای سه نوع مختلف می باشند.

  • لنزهای DC Auto Iris مقدار باز و بسته بودن Iris را با استفاده از موتوری که در داخل لنز تعبیه شده است کنترل می کنند. لنزهای دارای DC Auto Iris از پرکاربرد ترین لنزها می باشند.
  • لنزهای P-Iris از یک نرم افزار کنترل کننده برای عملکرد دقیق تر Iris استفاده می کنند. با استفاده از این کار کیفیت بهتری در تصاویر ذخیره شده ایجاد می شود.
  • لنزهای I-CS بعد از سال 2016 مورد استفاده قرار گرفته اند. این لنزهای توسط دو کمپانی Axis و Computar توسعه می یابند. عملکرد این لنزها به P-Iris ها شباهت دارد، اما از یک الگوریتم هوشمند استفاده می کنند. همچنین این نوع از Irisها اطلاعات بیشتری را در مورد شرایط محیطی در اختیار دوربین مدار بسته می گذارند. لنزهای I-CS کمتر از سایر انواع استفاده می شوند و دوربین های کمتری از آنها پشتیبانی می کنند.

نکاتی برای خرید دوربین مدار بسته:

در حال حاضر دوربین های مدار بسته در انواع مختلف و با کیفیت های متمایزی در ایران به فروش می رسد. برندهای معتبری مانند هایک ویژن ، تی وی تی، تیاندی و حارس از جمله مارک های معتبر فروشنده دوربین های مداربسته و دیگر تجهیزات نظارت تصویری در ایران هستند و شما می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت هایک ویژن هر نوع دوربین مورد نیاز خود را سفارش دهید.

لنزهای با Iris ثابت و یا دستی

در حالی که استفاده از لنزهای اتوماتیک بسیار معمول می باشد، برای موارد خاص دو نوع لنز ثابت و دستی نیز طراحی شده است. همانطور که از نام آن مشخص است در لنزهای فیکس امکان تغییر اندازه Iris وجود ندارد. اندازه Iris توسط کارخانه تعیین شده است. معمولا این اندازه در کمترین میزان F Stop تنظیم شده است. معمولا در دوربین های کوچک از لنزهای با Iris فیکس استفاده می شود. مانند دوربین های مینی دام یا مخفی.

لنزهای با Iris دستی، اجازه کنترل Iris به صورت دستی را ارائه می دهند. در این نوع لنزها معمولا Iris توسط یک حلقه به دور لنز کنترل و تنظیم می شود. در این حالت می توان Iris را مابین بازترین حالت و بسته ترین حالت تنظیم نمود. معمولا شرکت های تولید کننده جهت عملکرد مناسب دوربین در نور کم پیشنهاد می دهند که Iris را در بازترین حالت و یا حداقل با 90 درصد باز بودن تنظیم نمایند. گرچه Iris های دستی عمومی نمی باشند اما در برخی از وضعیت های خاص مورد نیاز می باشند.

کجا از کدام استفاده کنیم

معمولا کاربران انتخاب های زیادی را در انتخاب Iris در مقابل ندارند. چرا که بسیاری از دوربین ها مانند دوربین های بولت یا دام امکان تعویض لنز را فراهم نمی کنند. این دوربین ها دارای لنز پیشفرض و Iris پیشفرض نیز می باشند. در دوربین های باکس شما می توانید نوع لنز را انتخاب کنید. در واقعیت دوربین های IP امروزی می توانند سرعت شاتر را تنظیم کنند. این کار می تواند نور جذب شده را با توجه به زمان باز بودن شاتر تعیین کند.

راهنمای فاصله کانونی در لنزها

وبسایت هایک ویژن

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید