اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی

1,074 بازدید بدون دیدگاه
2.8
(4)
خواندن این مطلب

اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی : در سال های اخیر دوربین های مداربسته به یک ابزار عمومی برای نظارت بر مکان های مختلف تبدیل شده اند. شاید با دیدن دوربین های مداربسته این سوال برایتان پیش بیاید که آیا می توان فیلم دوربین مدار بسته را از طریق تلویزیون نیز مشاهده کرد؟ جواب سوال شما مثبت است و از طریق آنتن مرکزی می توانید این تصاویر را منتقل کنید. این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا برایتان توضیح دهیم چگونه تصاویر دوربین مداربسته را به تلویزیون متصل کنید.

قبل از هر چیز باید توضیح دهیم که آنتن مرکزی چیست؟ در ساختمان های بلند مرتبه امروزی که تعداد واحد های مسکونی و تجاری بسیاری در یک ساختمان سکونت دارند، بجای نصب آنتن مجزا برای هر واحد از آنتن های مرکزی استفاده می شود تا دسترسی ساکنین به تصاویر تلویزیون ها راحت تر شود.

روش کار این آنتن های مرکزی نیز به این صورت است که آنتن ها سیگنال ها را دریافت می کنند و خروجی آنتن توسط تقویت کننده سیگنال به سمت اسپلیتر می رود تا در نهایت از این طریق سیگنال های دریافتی به شکل مساوی بین خروجی ها تقسیم شود.

مزیت آنتن مرکزی در ساختمان

کاهش هزینه‌

کاهش سیم‌کشی‌ها

حفظ زیبایی ظاهری ساختمان

کاهش اختلالات سیگنالی

نکته قابل توجه در خصوص استفاده از آنتن ها در دوربین های مداربسته این است که با اتصال سیستم مداربسته به آنتن های مرکزی امکان بازبینی تصاویر برای شما وجود ندارد و این یک نقطه ضعف بزرگ برای سیستم نظارتی به حساب می آید. همچنین انتقال تصاویر در این روش به صورت PAL انجام می شود و به همین دلیل رزولوشن و کیفیت تصاویر شما به شدت کاهش خواهد یافت.

اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی

مهمترین مانع در هنگام اتصال دوربین مداربسته به آنتن مرکزی، تفاوت سیگنال های این دو سیستم است. به همین دلیل برای حل این مشکل از وسیله ای به نام مدولاتور RF استفاده می شود تا سیگنال های دوربین مدار بسته و آنتن مرکزی همسان سازی شود.
در مدل های جدید تر از مدولاتورهای فول باند RF برای اتصال DVR استفاده می شود.

اتصال مدولاتور به سیستم مداربسته

همانطور که اشاره کردیم خروجی آنتن با خروجی دستگاه های ضبط DVR و NVR متفاوت است. بنابراین نمی توان بصورت مستقیم دستگاه ضبط را به آنتن مرکزی وصل کرد. به همین دلیل نیز از مدولاتور استفاده می شود. مدولاتور یک نوع تبدیل کننده می باشد که خروجی DVR را به ورودی VHFو UHF تبدیل می کند.در واقع مدولاتور دارای یک ورودی RF و یک خروجی RF و یک ورودی تصویر (Video In) و یک یا دو ورودی صدا (Audio In R and L) است.

اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی

در حال حاضر دوربین های مدار بسته در انواع مختلف و با کیفیت های متمایزی در ایران به فروش می رسد. برندهای معتبری مانند هایک ویژن ، تی وی تی، تیاندی و حارس از جمله مارک های معتبر فروشنده دوربین های مداربسته و دیگر تجهیزات نظارت تصویری در ایران هستند و شما می توانید با مراجعه به وبسایت شرکت هایک ویژن هر نوع دوربین مورد نیاز خود را سفارش دهید.

1- نحوه اتصال مدولاتور به DVR

در مرحله اول مدولاتور را باید به دستگاه DVR متصل کنیم. این اتصال به صورت ورودی های صدا و تصویر انجام می شود و از طریق کابل RCA این کار به راحتی قابل انجام است. کابل های RCA در اصل سه رشته سیم دارند که به ورودی های مدولاتور متصل می شوند، یک ورودی مخصوص تصویر است و دور وردی دیگر مروبط به صدا.

مرحله بعد از اتصال کابل انتخاب کانال خروجی مدولاتور هاست. در این مرحله دقت کنید که کانال انتخابی شما با کانال های صدا و سیما یکی نباشد چرا که در این صورت تداخل تصویر ایجاد می شود و تصویر در شرایطی کلا قطع می شود.

فرکانس های صدا و سیما:

  • شبکه اول سیما: فرکانس ۲۵
  • شبکه دوم سیما: فرکانس ۵۴
  • شبکه سوم سیما: فرکانس ۴۷
  • شبکه چهارم سیما: فرکانس۴۴
  • شبکه پنجم سیما: فرکانس۴۱
  • شبکه خبر: فرکانس ۴۹
  • شبکه آموزش: فرکانس۵۷

2- نحوه اتصال آنتن مرکزی به مدولاتور

بعد از اتصال DVRبه مدولاتور؛ باید آنتن مرکزی را به ورودی RF مدولاتور وصل کرد. برای این کار ازکابل RG 6 با مقاومت ۷۵ اهم و فیش F استفاده می شود. سپس باید خروجی مدولاتور را با کابل RG6 به ورودی آمپلی فایر (تقویت کننده) وصل کنیم. خروجی آمپلی فایر هم از قبل به اسپلیتورها وصل شده است.

اتصال NVR به آنتن مرکزی

از طریق استفاده از تبدیل VGA به AV می توانید خروجی دیجیتال دستگاه NVR را به آنالوگ تبدیل کرد. بنابراین، از این طریق می توان، دستگاه دوربین های IP را به سیستم آنتن مرکزی متصل کرد. توجه داشته باشید با اتصال دوربین مدار بسته به آنتن مرکزی انتقال به صورت آنالوگ است که باعث کاهش رزلوشن می شود.

مقالاتی برای مطالعه بیشتر:

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.8 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید