راهکار های حمل و نقل

سیستم حفاظت تصویری حمل و نقل مزایای بسیاری را در اختیار مسافران، اپراتورها و شرکت های حمل و نقل قرار می دهد .

 

لاجیستیک حمل و نقل

از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جلوگیری از وقوع جرایمی چون سرقت

کنترل دائمی و یکپارچه شبکه حمل و نقل

افزایش امنیت و حفاظت از کارکنان و مسافران

بهینه سازی سیستم های اضطراری و افزایش سرعت عمل سیستم های اخطار

ایجاد امکان تصمیم سازی با تولید و پردازش داده های مکانی و زمانی

جلوگیری از آسیب به مسافران، کارکنان و وسایل نقلیه


راه حل های پیشنهادی هایک ویژن

راهکار های حمل و نقل

تامین زیرساخت شبکه گسترده جهت ارتباط با وسایل نقلیه ای که دائما متحرک هستندذخیره سازهای محلی جهت ذخیره سازی در هنگام قطع ارتباط شبکه و انتقال داده های محلی پس از اتصال شبکه ایجاد قابلیت تحمل تکان در سیستم های ذخیره ساز محلی

راهکار های حمل و نقلسیستم موقعیت مکانی و ایجاد ارتباط دو طرفه با اپراتورها

سخت افزار مناسب جهت تحمل شرایط محیطی

امکان گزارش سازی از آمارهای اصلی سیستم

تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز سیستم

تعداد سخت افزارهای زیاد و چالش های مدیریت آنها

 


چالش های اصلی در سیستم های حفاظت تصویری حمل و نقل

ترانزیت

زیر ساخت ارتباط موبایل

راهکار های حمل و نقل

با توجه به ماهیت متحرک سیستم های حمل و نقل استفاده از شبکه های معمول و زیرساخت های ارتباطی کابلی عملا امکان پذیر نمی باشد، به همین دلیل در سیستم های حمل و نقل بایستی از شبکه های موبایل و GSM جهت برقراری ارتباط استفاده نمود.در شبکه های موبایل بایستی تمهیداتی را جهت برقرای ارتباط با سرعت و کیفیت مناسب ایجاد نمود. همچنین بایستی در نظر داشت که بهرحال ممکن است که ارتباط بنا به دلایلی در زمان هایی دچار اختلال شود و به همین دلیل باید راه های جایگزین و قابلیت تحمل قطع ارتباط به سیستم اضافه شود.

 

 


سیستم ذخیره سازی محلی

راهکار های حمل و نقل

ماهیت وسایل نقلیه به گونه ای است که به علت حرکت دائمی نمی توان از زیرساخت های ارتباطی مطمئن و قابل اتکا نظیر شبکه های کابلی استفاده نمود. به همین دلیل در این سیستم ها معمولا از شبکه های مبتنی بر GSM استفاده می شود. شبکه GSM یا موبایل به گونه ای است که ارتباط دائمی در آن تضمین شده نمی باشد.

با توجه به آنکه ممکن است شبکه موبایل در زمان های نظیر ورود اتوبوس یا تاکسی به تونل های شهری در دسترس نباشد، سیستم ذخیره سازی محلی ارائه شده است. این سیستم اقدام به ذخیره سازی داده ها بر روی ذخیره سازهای همراه در وسایل نقلیه می نماید.در صورتیکه سیستم ذخیره ساز محلی مجهز به قابلیت ANR باشد می تواند پس از برقراری مجدد ارتباط اقدام به انتقال داده به سرور ذخیره ساز اصلی در محل مدیریت مرکزی سیستم حمل و نقل نماید.


راهکار های حمل و نقل

 

اکثر سیستم های حفاظت تصویری طراحی شده برای سیستم های حمل و نقل قابلیت تعیین موقعیت مکانی دقیق وسایل حمل و نقل را فراهم می کنند. این سیستم ها به صورت یکپارچه و بر روی نقشه های تعاملی موقعیت، سرعت و مسیر طی شده هریک از وسایل حمل و نقل را نمایش می دهند.

استفاده از این سیستم می تواند باعث جلوگیری از تغییر مسیرهای صورت گرفته توسط اپراتورهای وسایل نقلیه گردد. همچنین سیستم موقعیت مکانی قابلیت تولید اخطارهای لازم را جهت تولید فرایندهای کنترلی در زمان بروز خطا از سوی اپراتور را فراهم می کنند.

 


سیستم شمارنده افراد

راهکار های حمل و نقل

از این سیستم می توان به عنوان مثال در ورودی های اتوبوس ها و یا مترو استفاده نمود، با استفاده از این سیستم گزارشات مناسب در مورد میزان استفاده و تردد افراد در ساعات مختلف تولید می شود. همچنین در زمان های بروز بحران به راحتی می توان تعداد افراد حاضر در هر اتوبوس، واگن مترو، ایستگاه و … را بدست آورد.

از جمله گزارشات مناسبی که با استفاده از سیستم های شمارنده می توان در اختیار داشت، گزارش تعداد افراد حاضر در هر نقطه در هر زمان است، این گزارش کمک می کند تا پترن های مهم و تاثیرگذار در ایجاد شلوغی در بخش های مختلف سیستم حمل و نقل را شناسایی نموده و با استفاده از آن اقدام به برنامه ریزی و تصمیم سازی نمود.

 

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:
راهکار نظارت تصویری بیمارستان ها
راهکارهای فروشگاهی
سیستم حفاظتی و نصب دوربین مداربسته در بانک
نصب دوربین مدار بسته در مهد کودک
بررسی کلی نظارت تصویری در محیط آموزشی
راهکار هابرای امنیت شهری
 بررسی کلی کنترل ترافیک
راهکار های حمل و نقل