دوربین مدار بسته اسپید دام

 

دوربین اسپید دام : امروزه نوعی از دوربین های مدار بسته جدید به نام دوربین مدار بسته اسپید دام (PTZ) با قابلیت تغییر زاویه و بزرگ‌نمایی در تصویربرداری به وجود آمده‌اند. نام انگلیسی این دوربین ها از سه کلمه‌ی Pan، Tilt و Zoom به وجود آمده است. این سه کلمه به ترتیب به معنای حرکت لنز دوربین به جهات بالا یا پایین، حرکت لنز دوربین به جهات چپ و راست، و همچنین بزرگنمایی دوربین با حفظ کیفیت تصویر می‌باشند. بنابراین، با وجود یک دستگاه دوربین اسپید دام می‌توان بر تمامی محیط اطراف دوربین به شرط عدم وجود موانع جلوگیری‌کننده با کیفیت مناسب نظارت کرد. استفاده از این مزایای دوربین مدار بسته PTZ نیازمند کنترل از راه دور توسط یک اپراتور و یا حرکت اتوماتیک دوربین است. به هر حال دیدن هم‌زمان تمامی محیط امکان‌پذیر نیست

 قیمت دوربین مداربسته اسپید دام

 

دوربین مدار بسته اسپید دام خود گونه‌ای از دوربین مدار بسته دام (Dome) است. دوربین های مدار بسته دام پرفروش‌ترین و رایج‌ترین نوع دوربین مدار بسته هستند. این دوربین ها که به دلیل شکل ظاهری خود که به شکل نیم‌کره‌ای رو به پایین هستند به این نام (Dome: گنبد) خوانده شده‌اند، با اتصال به سقف و ظاهری شکیل، دوربین‌های مناسبی برای نظارت بر سالن‌های بزرگ هتل‌ها، رستوران‌ها و فضاهای وسیع هستند. در دوربین های دام نمی‌توان به سادگی جهت فیلمبرداری آن‌ها را تشخیص داد و حس ناامنی بیشتری به فرد مجرم منتقل می‌شود که می‌تواند باعث پیشگیری از ارتکاب جرم شود. همچنین از محفظه‌ای مقاوم‌تر در برابر خراب‌کاری و مخاطرات طبیعی بهره می‌برند.

 

امروزه استفاده از دوربین مدار بسته در اماکن مختلف مسکونی، تجاری، عمومی و دولتی بسیار رایج و تبدیل به امری ضروری شده است. انواع مختلفی از دوربین مداربسته بر حسب نوع کارکرد و فرستادن سیگنال و همچنین شکل ظاهری و کاربردهای آن به وجود آمده است که هر کدام با قابلیت‌های به روز و با استفاده از تکنولوژی‌های نوین، توانسته‌اند نیازهای مختلف مشتریان را برطرف کنند. علاوه بر نظارت ویدئویی بر محل مورد نظر، امروزه دوربین‌ها می‌توانند در تاریکی، شرایط بد جوّی و از راه دور نیز کار کرده و با ضبط تصاویر و قابلیت بازبینی، باعث پیشگیری از ارتکاب جرم و شناسایی فرد مجرم شوند. در این مقاله به معرفی نوعی از دوربین مدار بسته به نام دوربین اسپید دام پرداخته و ویژگی‌ها، کاربردها، مزایا و محدودیت‌های آن را بررسی می‌کنیم.

ویژگی‌های دوربین مدار بسته اسپید دام

همان‌طور که در نام‌گذاری این نوع دوربین آمده است، شکل آن مانند دوربین مدار بسته دام به شکل گنبد (Dome) است. تفاوت این نوع دوربین در حرکت کردن آن است. در انگلیسی به این دوربین PTZ گفته می‌شود که مهم‌ترین ویژگی متمایزکننده‌ی این دوربین را شرح می‌دهد. این دوربین می‌تواند در جهات مختلف حرکت کرده و همچنین به صورت اپتیکال، بزرگنمایی انجام دهد. داخل دوربین مدار بسته اسپید دام به گونه‌ای ساخته شده است که توسط موتور بتواند به صورت 360 یا 180 درجه چرخش کند و تمامی فضا را پوشش دهد. همچنین لنز آن قادر به بزرگنمایی به صورت اپتیکال و با کیفیت است. در نتیجه استفاده از دوربین مدار بسته اسپید دام بیشترین پوشش‌دهی در مقابل کیفیت بالا را به ارمغان می‌آورد.

دیگر ویژگی دوربین مدار بسته اسپید دام نیاز به کنترل توسط اپراتور یا حرکت به صورت خودکار است. اگرچه دوربین مدار بسته اسپید دام می‌تواند با حرکات خود پوشش کاملی از محیط ارائه دهد، ولی این پوشش‌دهی همزمان نبوده و حرکات نیاز به کنترل دارند. از دوربین های PTZ هنگامی استفاده می‌شود که به وسیله یک اپراتور، کنترل دوربین و محل فیلمبرداری توسط آن مشخص شود. این کار می‌تواند به صورت دستی توسط یک شخص مسئول انجام شده، و یا به صورت اتوماتیک باشد. امکان دارد دوربین اسپید دام بتواند حرکات و اتفاقات را تشخیص داده و با حرکت کردن به دنبال آن تصاویر را صبط کنند. در هر صورت ضبط همزمان تمامی محیط با یک دوربین اسپید دام امکان‌پذیر نبوده و با خطای زیادی روبروست. این خطا می‌تواند توسط اپراتور رخ داده یا خود دوربین در حرکت خودکار، از ضبط محل رخ دادن اتفاقات مهم محروم شود.

 

دوربین مدار بسته اسپید دام

بیشتر بخوانید:  دوربین مدار بسته دام     تجهیزات دوربین مداربسته     دوربین مدار بسته بولت

مزایای دوربین مدار بسته اسپید دام

دوربین های مدار بسته اسپید دام به جهت شکل ظاهری خود، قابلیت‌های جانبی، داشتن موتور و قابلیت حرکت و همچنین بزرگنمایی اپتیکال، توانسته‌اند از مزایای پرشماری بهره برند. این قابلیت‌ها استفاده از دوربین های مدار بسته اسپید دام را در بسیاری از فضاها به صرفه کرده و کاربری‌های مختلفی را برای آن‌ها به همراه داشته است که به بررسی تعدادی از مهم‌ترین این مزایا می‌پردازیم.

پوشش حداکثری

قابلیت حرکت لنز دوربین در دو جهت به بالا و پایین (Pan) و همچنین چپ و راست (Tilt) باعث شده است که دوربین اسپید دام بتواند در همه‌ی زوایای اطراف، اقدام به ضبط تصاویر کند. این قابلیت به سبب وجود موتورهایی داخل دوربین ممکن شده است که لنز این نوع دوربین را حرکت می‌دهند. چنانچه یک دستگاه دوربین مدار بسته اسپید دام در فضایی نسبتا باز نصب شود، می‌تواند با حرکت دادن لنز خود به اطراف، پوششی 360 درجه‌ای داشته باشد و تصاویری از تمامی جزئیات در صورتی که مانعی وجود نداشته باشد، ارائه دهد. به همین سبب استفاده از دوربین اسپید دام را در مکان های وسیع می‌توان گزینه‌ای مناسب دانست.

بزرگنمایی

بزرگنمایی در لنز دوربین مدار بسته اسپید دام به صورت اپتیکال است، یعنی لنز دوربین با حرکت خود این امکان را به وجود می‌آورد. در این نوع بزرگنمایی از کیفیت تصویر کاسته نشده و با توجه به نیاز کادر امنیتی، دوربین می‌تواند ضبط تصاویر خود را به نقطه‌ای در دوردست محدود کرده و کیفیت تصویر نیز افت نکند. این قابلیت نیز در نام‌گذاری این دوربین‌ها مشهود بوده (Zoom) و باعث می‌شود استفاده از آن‌ها در محوطه‌های پهناور مناسب باشد.

کنترل از راه دور

همان‌طور که گفته شد، یک دوربین مدار بسته اسپید دام قادر به انجام چند نوع حرکت در زوایای مختلف است. به همین دلیل نیاز است که زاویه‌ی فیلمبرداری در این نوع دوربین توسط یک اپراتور تعیین شود. این دوربین‌ها این قابلیت را دارند که از راه دور و از طریق دسترسی به شبکه اینترنت حرکت کنند. با استفاده از این قابلیت فرد مسئول می‌تواند از منزل یا هر مکانی با اتصال به اینترنت، زاویه‌ی فیلمبرداری توسط دوربین را تغییر داده و به طور زنده، تصاویر مورد نظر خود از محل مورد نظارت را مشاهده کند.

دوربین های اسپید دام همچنین می‌توانند با تعریف چند زاویه مشخص (Preset) با داشتن یک برنامه زمانی به طور خودکار بین این زوایا حرکت کرده و به صورت گردشی از قسمت‌های مختلف فیلمبرداری کنند. اکثر این دوربین ها قابلیت تشخیص حرکت و ردیابی خودکار سوژه را نیز به همراه دارند. همچنین در صورت بیکار ماندن طولانی مدت دوربین، می‌توان مسیر حرکتی جدیدی را برای آن تعریف کرد تا به بهترین نحو، تصاویری از فضای اطراف خود صبط کند.

هوشمندی

یک نوآوری در تکنولوژی دوربین های مدار بسته اسپید دام، توانایی رهگیری حرکت و دنبال کردن آن است. در این فناوری نرم‌افزار مورد استفاده‌ی دوربین با تشخیص تغییر در پیکسل‌های ضبط شده توسط دوربین، این تغییرات را دنبال می‌کند. در نتیجه در صورتی که در فضای مورد پوشش دوربین حرکتی اتفاق بیفتد، لنز دوربین به صورت خودکار برای فیلمبرداری از این اتفاق، تغییر زاویه می‌دهد. همچنین این نرم‌افزار با تخمین زدن اندازه‌ی شیءِ در حال حرکت و فاصله‌ی آن از دوربین، اقدام به تنظیم بزرگنمایی لنز اپتیکال دوربین برای ضبط تصاویر به بهترین کیفیت می‌کند. پس از اتمام حرکات، دوربین به حالت پیش‌فرض خود باز می‌گردد. بنابراین استفاده از دوربین اسپید دام برای نظارت بر امنیت یک مکان بزرگ در ساعات تعطیلی، یک گزینه‌ی مناسب است.

کیفیت بالا

دوربین های اسپید دام از کیفیت تصویر بالایی برخودارند. از آن جایی که از این دوربین‌ها در اماکن و رویدادهای بزرگ استفاده می‌شود، نیاز است که بتواند تصاویری از سوژه‌های دورتر را با کیفیت مناسب نمایش دهند. همچنین یکی از قابلیت‌های کلیدی دوربین های مدار بسته دام قابلیت زوم به صورت اپتیکال است. بنابراین با استفاده از یک دستگاه دوربین PTZ می‌توان بدون افت تصاویر و نمایان شدن پیکسل‌های آن، به بزرگنمایی سوژه‌ی مورد نظر پرداخت. این ویژگی باعث می‌شود استفاده از این دوربین در فیلمبرداری از یک رویداد بزرگ نیز مناسب باشد.

 

دوربین مدار بسته اسپید دام

 

بیشتر بخوانید:    دوربین مداربسته برای منزل        نصب دوربین مدار بسته

محدودیت‌های دوربین مدار بسته اسپید دام

در کنار مزایای پرشماری که دوربین PTZ به ارمغان آورده است، محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که عموما از قابلیت‌های حرکتی این دوربین به وجود می‌آیند. در این بخش به بررسی محدودیت‌های مهم دوربین اسپید دام می‌پردازیم.

عدم ضبط همزمان

اگرچه یک دستگاه دوربین مداربسته اسپید دام قادر به پوشش حداکثری محیط با استفاده از حرکات لنز خود در جهات مختلف و بزرگنمایی اپتیکال آن است، ولی توانایی ضبط همه‌ی زوایا به صورت همزمان وجود ندارد. با توجه به این که امکان دارد سوژه‌ی مورد بررسی یا خطر احتمالی در قسمتی خارج از دید دوربین PTZ رخ دهد، این یک محدودیت جدی برای این نوع دوربین است. در صورتی که مشتری نیاز به ضبط دائم تمامی قسمت‌های مکان مورد نظر را داشته باشد باید از چند دوربین به صورت همزمان استفاده کند.

احتمال خطا

کنترل تصاویر و زاویه ضبط در دوربین های اسپید دام به صورت دستی انجام می‌شود. برای این کار از یک اپراتور انسانی می‌توان استفاده کرد که به هر حال امکان بروز خطا توسط وی وجود دارد. همچنین در صورت استفاده از قابلیت‌های خودکار دوربین، باز هم احتمال خطا و خراب‌کاری و یا وجود اتفاقات و سوژه‌های هم‌زمان وجود دارد.

عمر کوتاه‌تر

در دوربین‌‌های PTZ از قطعات مکانیکی زیادی برای فراهم آوردن حرکات مورد نیاز استفاده شده است. این قطعات با استفاده از موتورهای تعبیه شده در دستگاه به صورت مرتب در حال حرکت هستند. به همین دلیل، امکان بروز نقص فنی در موتورهای گرداننده‌ی دستگاه وجود داشته و عمر یک دوربین مدار بسته اسپید دام را کوتاه‌تر می‌کند.

کلام آخر

دوربین های مدار بسته اسپید دام نوعی از دوربین های مدار بسته دام هستند که به نام PTZ نیز مشهور بوده که نشان‌دهنده‌ی قابلیت آن‌ها در حرکات در جهات مختلف و برگنمایی اپتیکال است. استفاده از این دوربین‌ها در مکان‌های بزرگ و فیلبرداری از رویدادها می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد، چرا که قادر به بزرگنمایی با کیفیت بالا و حرکت به دنبال سوژه و فیلمبرداری از آن هستند. در استفاده از این نوع دوربین برای اهداف امنیتی باید توجه داشت که قابلیت ضبط همزمان تمامی زوایا وجود نداشته و اپراتور باید به صورت دستی آن را کنترل کرده و به این مسئله توجه داشته باشد. امکان ردیابی خودکار سوژه نیز در مدل‌های جدیدتر دوربین وجود داشته که به ضبط بهتر اتفاقات کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:   هایک ویژن        نمایندگی هایک ویژن       پشتیبانی هایک ویژن