بهینه‌سازی امنیتی رویدادهای بزرگ با نظارت ویدئویی هوشمند

695 بازدید بدون دیدگاه
0
(0)
خواندن این مطلب

مکان‌های برگزاری رویدادهای بزرگ منابع مالی گسترده‌ای را جهت تامین امنیت فیزیکی سرمایه گذاری می‌کنند. بخش اعظمی از این سرمایه‌گذاری صرف نصب سیستم‌های نظارت ویدئویی با دوربین مدار بسته امنیتی و مدار بسته می‌شود. از این دوربین ها برای نظارت بر نقاط حساس مانند پارکینگ خودروها، انبار، محل نشستن افراد و نیز اماکن پشت صحنه مانند محل بارگیری و دفاتر استفاده می‌شود. اگرچه از تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته اغلب به منظور بررسی سوانح، ذخیره می‌شوند، اما معمولا این تصاویر به صورت بازبینی نشده رها می‌شوند، چرا که مراجع امنیتی محل نمی‌توانند به صورت دائمی و پیوسته به بررسی دوربین ها بپردازند. حجم و زمان این تصاویر بسیار بالا بوده و بررسی کامل آن‌ها عملا امکان‌پذیر نیست.

آنالیز ویدئوها توسط هوش مصنوعی

به طور روزافزون، این اماکن در حال غلبه بر این چالش و بیشینه سازی نظارت بر داده‌های تصویری با سرمایه‌گذاری در بخش سیستم نظارت ویدئویی هوشمند هستند. در این مقاله به بررسی روش های استفاده‌ی همزمان از ترکیب سیستم نظارت ویدئویی سنتی و روش های پیشگام در آنالیز محتوای ویدئویی می‌پردازیم. برگزارکنندگان این رویدادهای بزرگ با استفاده از این روش‌ها توانسته‌اند علاوه بر بهینه‌سازی امنیت فیزیکی، خدمت‌رسانی به مشتریان خود را نیز بهبود ببخشند. این روش‌ها همچنین در ساده‌سازی عملیات و جمع آوری اطلاعات هوشمند در کسب و کار، مفید بوده‌اند. این موضوع کاملا بدیهی است که بهینه‌سازی امنیتی رویدادهای بزرگ تنها به واسطه هوش مصنوعی می تواند تکامل پیدا کند و در نتیجه گسترش این تکنولوژی در اماکن بزرگ مانند همایش ها، رویدادهای بزرگ ورزشی مانند المپیک و … هر روز بیشتر خواهد شد.

سیستم‌های آنالیز ویدئویی که بر پایه‌ی یادگیری عمیق (Deep Learning) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بنا شده‌اند، قادرند تمامی اشیای برداشته شده در یک تصویر توسط دوربین مدار بسته را شناسایی، استخراج و تشخیص داده و آن‌ها را برحسب ویژگی‌هایشان از جمله جنسیت، ظاهر، رنگ و اندازه، طبقه‌بندی کنند. این ویژگی به همراه تشخیص‌های رفتاری مانند روابط بین اشیا، زمان‎های سکون و جهت حرکات، و همچنین تشخیص چهره و پلاک، توانسته است آنالیز قابل جستجو، عمل و اندازه‌گیری تصاویر را ممکن سازد. این تکنولوژی کار را برای کاربرانی که قصد تحقیقات بعد از اتفاق را داشته آسان کرده و آگاهی وضعی را بهبود می‌بخشد. همچنین بینشی تجاری و بسیار مهم را نیز از داده‌های ویدئویی، استخراج می‌کند.

سرعت بخشیدن به تحقیقات

در مکان‌های پر از جمعیت، پدیدار شدن مشکلات امنیتی و جنایی دور از انتظار نیست. بعد از بروز حادثه، تیم امنیتی باید بتواند صحنه را به درستی درک کند. استفاده از آرشیو قابل جستجو از تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته، به آن‌ها کمک خواهد کرد که این عمل را در کوتاه‌ترین زمان و بر اساس داده‌های چندین دوربین انجام دهند. در حالی که جست و جو به صورت دستی در این داده‌ها می‌تواند ساعت‌ها و بلکه روزها از زمان ارزشمند و منابع انسانی آن‎‌ها را اشغال کند. همچنین بروز خطای انسانی نیز محتمل است.

یک سیستم آنالیز ویدئویی می‌تواند پس از فیلتر کردن دلخواه تصاویر حاصل از چند دوربین، در این داده‌ها به جستجو بپردازد. در نتیجه تحقیقات بعد از حادثه سریع‌تر و متمرکزتر پیش خواهد رفت. به طور مثال اگر شاهدین ادعا کنند که مردی با لباس زرد باعث بروز یک ناآرامی شده و سپس در یک ماشین آبی صحنه را ترک کرده، می‌توان با جستجوی هوشمند در تصاویر و مطابق اطلاعات داده شده، سوژه را هر چه سریع‌تر پیدا کرد و به تحقیقات بر اساس آرشیو ویدئویی سرعت بخشید.

در همین مثال، در صورتی که سوژه همچنان در جمعیت بوده و امکان بروز حادثه‌ای دیگر نیز وجود داشته باشد، ماموران مایلند تا با دستگیری هرچه سریع‌تر وی، از این مخاطرات پیشگیری کنند. استفاده از این الگوریتم ها برای جستجو در بین آرشیوهای ویدئویی، می‌تواند باعث تحقیقات سریع‌تر، و همچنین تمرکز بر اتفاقات مهم و دارای پتانسیل بالا برای ایجاد خطر شود. با درک زودتر خطرهای در جریان بین جمعیت، می‌توان هرچه زودتر اقدام کرده و از ایجاد یک سانحه، جلوگیری کرد. بنابراین بهینه‌سازی امنیتی رویدادهای بزرگ می تواند سرعت اقدامات امنیتی اماکنی که وسعت زیادی دراند را به شدت افزایش دهد.

نکاتی برای خرید و نصب دوربین مدار بسته:

خرید و نصب دوربین های مدار بسته نیاز به مشاوره و تخصص بالایی دارد و در نتیجه برای خریدی مناسب و امن پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز با اشخاص صاحب صلاحیت و معتمد صنعت امنیت صحبت کنید تا شما را برای خرید بهترین و مناسب ترین دوربین مدار بسته راهنمایی کنند. در حال حاضر شما می توانید دوربین های مدار بسته برند هایک ویژن ، تی وی تی ، تیاندی ، حارس و … را از شرکت مهر تجارت خریداری کنید و از خدمات پس از فروش شرکت مهر تجارت نیز بهره مند شوید. این خدمات شامل راهنمایی پیش از خرید، خرید مناسب و مقرون به صرفه ، ارائه خدمات نصب و پشتیبانی دوربین ها به صورت دائم و شبانه روزی می شود. لازم به ذکر است که شرکت مهر تجارت نمایندگی هایک ویژن در ایران را دارد و در نتیجه ضمانت اصالت دوربین هایک ویژن را نیز به شما ارائه می کند.

بهینه‌سازی امنیتی رویدادهای بزرگبیشتر بخوانید:   دوربین‌ مداربسته تحت شبکه     بهترین دوربین‌ مدار بسته     

هشدارهای به موقع و قانون‌مند

مشتریان می‌توانند قوانینی برای هشدارهای به موقع وضع کنند تا آن‌ها را از بروز خطر آگاه سازد. به طور مثال اگر جمعیت در یک محدوده‌ی مشخص از مرزی مشخص و از پیش تعریف شده فراتر رفت، یا اگر تعدادی اتومبیل در منطقه‌ای که محل پارک کردن نیست به صورت غیر منتظره‌ای توقف کردند؛ امکان وقوع خطر نیز بالا رفته و ماموران می‌توانند به صورت زنده تصاویر را بررسی کرده و در صورت لزوم مداخله کنند. در مورد شخص متخطی با لباس زرد و ماشین آبی، ماموران می‌توانند با دادن این اطلاعات به سیستم، هشداری برای افراد مطابق با این ظاهر و در شعاع مشخصی از محل دریافت کنند. اگر بتوان از طریق دوربین مدار بسته صورت وی را تشخیص داده یا شماره‌ی پلاک او مشخص شود، ماموران قانون نیز قادرند به تعقیب شخص مورد نظر بپردازند.

تشخیص اشیا نیز برای ردیابی خطر می‌تواند مفید باشد، اما می‌توان از آن برای پیدا کردن افراد و اتومبیل‌های گمشده و یا خدمات مخصوص برای بعضی از مهمانان بهره برد. سیستم نظارت ویدئویی هوشمند می‌تواند لیستی از افراد تحت تعقیب، گمشده یا خاص را دریافت کرده و در صورت مشاهده‌ی آنان، خبر دهد. سیستم تشخیص چهره نیز برای بررسی افراد حاضر در بخش‌های مختلف و تطبیق آنان با کارمندان بخش استفاده می‌شود. از آنجایی که زاویه و نورپردازی دوربین‌ها همیشه در حالت ایده‌آل نیست، باید توجه داشت که برای کارایی مناسب نظارت هوشمند تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها در بهترین حالت خود باشد. در بهینه‌سازی امنیتی رویدادهای بزرگ مهمترین موضوع ایجاد هشدارهایی به موقع هست، به عبارتی دقت این سیستم ها مهمترین موضوع در گسترش این سیستم ها به حساب می آید.

بهینه‌سازی عملیات بر اساس هوشمندسازی تجاری

در حالی که آگاهی از مخاطرات احتمالی برای یک برگزارکننده‌ی رویداد حیاتی است، فهم درست از فعالیت‌ها و اتفاقات مجموعه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از تحلیل ویدئویی، می‌توان داده‌ها را در طول زمان جهت استفاده‌ از آمار، گزارش روند مجموعه و تجسم تصویری داده‌ها برای استفاده‌ی هوشمند عملیاتی استفاده کرد. این قابلیت می‌تواند تصاویر دوربین مدار بسته را از ابزاری برای کنترل امنیت به سکویی باارزش برای گروه‌های تجاری تبدیل کند. به طور مثال شرکت‌های تبلیغاتی می‌توانند آماری از بازددکنندگان بر اساس تبلیغات خاص خود دریافت کنند. فروشندگان می‌توانند از پربازدیدترین قسمت‌های مغازه‌های خود و روند حرکت مشتریان و همچنین محل توقف آنان آگاه شوند. به همین دلایل است که سازمان‌هایی که از سیستم دوربین مدار بسته استفاده می‌کنند می‌توانند با استفاده از توانایی‌های هوشمند ویدئویی، استفاده‌ی خود را از این امکانات جهت امنیت و سوددهی بیشتر، بهبود ببخشند.

بیشتر بخوانید:   هایک ویژن    نصب دوربین مدار بسته     تی وی تی   قیمت دوربین مداربسته

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط